آسیب‌های اجتماعی، موانع جدی تمدن‌سازی هستندرئیس دانشگاه شاهد با اشاره به همایش ملی “مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام”، محورهای موضوعی این همایش را برگفته از اولویت‌های نظام در زمینه آسیب‌ها و انحرافات دانست و گفت: اصلی‌ترین این اولویت‌ها مساله طلاق، ‌ بیکاری، ‌اعتیاد، حاشیه نشینی، ‌ مفاسد اجتماعی و فضای مجازی است.

به گزارش ایسنا، کامیار ثقفی در نشست خبری این همایش که امروز ۱۹ تیر ماه در پژوهشکده آسیب‌های اجتماعی دانشگاه شاهد برگزار شد،   با بیان اینکه همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام در دو بخش پیشگیری و مقابله برگزار می‌شود، وجه تمایز آن با همایش‌های گذشته را نگاه دینی و نگاه اسلامی در مواجهه با آسیب‌ها دانست و گفت: آنچه در شأن مردم، جامعه و انقلاب است، بدون حضور و مشارکت مردم محقق نخواهد شد.

وی سپس به ضرورت برگزاری این همایش پرداخت و توضیح داد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه نظریه‌پردازی و عملیاتی کردن یک جامعه الگو، مبتنی بر آموزه‌های اسلامی کم کار بوده‌ایم. این در حالی است که در خصوص انحرافات و آسیب‌ها نیز ضعیف عمل کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه شاهد در همین زمینه غرب را مدعی تمدن غربی و دارای آسیب‌های اجتماعی بسیار توصیف کرد و گفت: در این جوامع نه تنها آسیب‌ها گسترش یافته، بلکه انحرافات شکل هنجاری به خود گرفته که این نشانه ناکارآمدی و سقوط تمدن غربی است.

ثقفی با اشاره به اینکه غرب برای مقابله با آنچه آن‌ها هم به عنوان آسیب‌های اجتماعی می‌شناسند و راه حل آن را تحت عنوان نظریه و روش علمی به خود سایر کشورها می‌دهند، ناموفق بوده است، ادامه داد: کشورهای مقلد و استفاده کننده از دانش ترجمه‌ای این نظریات را مورد بهره‌برداری قرار داده‌اند؛ این در حالی است که عدم پاسخ‌دهی این نظریات چنانچه با دید خوش‌بینانه و تنها از بعد فرهنگی، تاریخی و اقلیمی نیز نگاه شود، قابل پیش‌بینی خواهد بود.

وی آسیب‌های اجتماعی را موانع جدی تمدن‌سازی نامید و با تاکید مجدد بر ناکارآمدی روش‌های غربی ادامه داد: خداوند، انبیاء و اوصیاء را به منظور نشان دادن طریق هدایت و جلوگیری از انحراف بر سر راه مردم قرار داده است. اسلام در هر زمانی برای مقابله با آسیب‌ها، راه حل دارد و فقط کافی است باورمند و محققانه در مسیر کشف آن‌ها قدم برداریم.

رئیس نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام همچنین بر مطالبه مقام معظم رهبری در این زمینه تاکید و اظهارکرد: ایشان فرموده‌اند که نیروهای انقلابی و جهادی با جهاد فکری، ‌مالی و عملی خود مسیر را برای حضور آحاد مردم در زمینه مقابله با آسیب‌ها باز کنند که این خود حمایت پروردگار را به دنبال دارد.

ثقفی ادامه داد: در چنین جایگاهی است که نقش اصحاب رسانه برای روشنگری و ارتقای سطح دانش به منظور ورود مردم به این عرصه برجسته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه شاهد به همراه معاونت اجتماعی وزارت کشور مطالبه رهبر برای استخراج راه‌حل‌ها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار داده است، برگزاری همایش را از اقدامات آغازین این مسیر دانست و افزود: این عرصه مشارکت مراکز تحقیقی دانشگاهی و حوزوی را به همراه داشته است، ضمن آنکه دانشگاه شاهد نیز از پیشنهادات محققین در این عرصه حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله) که فراخوان آن از دی ماه سال گذشته آغاز شده بود، ۲۶ تیر ماه سال جاری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش به نشانی www.cipsh.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *