آمادگی دانشگاه علم‌وصنعت برای تشکیل انجمن‌های خاص در حوزه‌ استانداردرئیس دانشگاه علم و صنعت در “سمینار آشناسازی با استانداردهای جدید جهانی ایزو” توسعه فعالیت‌های دانشجویی در زمینه استاندارد را مهمترین موضوع این سمینار و هدف سازمان ایزو عنوان کرد و با بیان این که مایلیم این توسعه در قالب تشکل‌ها محقق شود، خاطر نشان کرد: در این زمینه آمادگی فراهم کردن تسهیلات و تشکیل انجمن‌های خاص را داریم.

به گزارش ایسنا، جبارعلی ذاکری در این سمینار که امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با بیان این که اهمیت موضوع استاندارد و استانداردسازی بر همگان مشخص است، ابراز امیدواری کرد: طرح توسعه استفاده از پتانسیل دانشجویی برای فرهنگ‌سازی و توسعه استاندارد در مجامع علمی کشور که از اهداف سازمان بین‌المللی استاندارد نیز هست، محقق شود.

وی دانشگاه علم و صنعت را دانشگاه کاربردی و دارای ماموریت‌های ویژه دانست و با اعلام این که این دانشگاه ارتباط خوبی را با صنعت شکل داده است، افزود: قطعا می‌توانیم در تدوین استانداردهای بین‌المللی و بومی کشور نقش موثری را ایفا کنیم.

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های مهندسی مخابرات، مهندسی اینترنت، راه آهن، برق و الکترونیک خاطر نشان کرد:‌ با توجه به آنکه بیش از 65 تا 70 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، می‌توان این موضوعات را در تدوین پایان‌نامه‌ها مد نظر قرار داد.

ذاکری سپس به چند هدف دانشگاه در برنامه راهبردی آن اشاره و تاکید کرد:‌ بیشترین تلاش دانشگاه پررنگ کردن نقش آن در توسعه کشور و تعاملات بین‌المللی بوده است.

وی برخی از اقدامات در این راستا را امضای بالغ بر 95 تفاهم‌نامه و قرارداد فعال با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، ترویج استانداردهای فنی و روند تدوین آن در داخل دانشگاه و تسهیل انتقال فناوری، بین کشورهای توسعه یافته و کشور خودمان نام برد و با اعلام این که برخی از استانداردها نیاز به بومی‌سازی دارند، گفت: در این خصوص در برخی از حوزه‌ها از جمله مهندسی راه آهن فعالیت‌هایی انجام شده است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت، درباره‌ تسهیل انتقال فناوری بین کشورهای توسعه یافته و ایران، تصریح کرد:‌ این اقدام در راستای کاهش شکاف فنی موجود در فناوری و در قالب مدل ارتباطی 2+2 انجام می‌شود؛ بدین ترتیب ارتباط دو دانشگاه و دو سازمان اجرایی بین کشورها شکل گرفته است.

ذاکری ادامه داد: سازمان اجرایی داخل کشور، با یک شرکت خارجی صاحب فناوری قرارداد بسته و دانشگاه ما نیز نقش پارتنر داخلی سازمان اجرایی را در تسهیل انتقال فناوری به عهده خواهد گرفت. همچنین یک دانشگاه در کشور توسعه یافته نیز به انتقال تکنولوژی به زبان علمی و تسهیل ارتباط بین دو دانشگاه کمک می‌کند.

ذاکری فعالیت‌های دانشگاه علم و صنعت در حوزه مهندسی ماهواره و پرتاب ماهواره‌های تحقیقاتی را یادآور شد و گفت: به منظور شناساندن این توانایی‌ها و به طبع آن کمک از اساتید بین‌المللی، افزایش ارتباطات بین‌المللی و حضور در کمیته‌های فنی مجامع آنها را در دستور کار قرار دادیم.

وی مهمترین مبحث کنفرانس امروز و موضوعی که سازمان ایزو به دنبال آن است را توسعه فعالیت‌های دانشجویی عنوان و اظهار کرد:‌ مایلیم این توسعه در قالب تشکل‌ها اتفاق افتد که انجمن علمی استاندارد دانشگاه الزهرا هم در این زمینه فعالیت دارد.

رئیس دانشگاه علم و صنعت در پایان از آمادگی کامل برای فراهم کردن تسهیلات در این زمینه به منظور استفاده از ظرفیت دانشجویی و نیز آمادگی برای تشکیل انجمن‌های خاص خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این کنفرانس نقطه شروع تغییر در حوزه ارتباط دانشگاه با موسسه استاندارد بوده و در توسعه خدمات فنی و مهندسی کشور تاثیرگذار باشد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *