آمادگی سوریه برای ایجاد مراکز پژوهشی مشترک با دانشگاه آزاد/درخواست بورسیه دانشجویان پزشکی سوریوزیر آموزش عالی سوریه گفت: بورس‌های اعطا شده از طرف جمهوری اسلامی ایران به دانشجویان سوری در رشته‌های فنی و مهندسی است و امیدواریم با همت دانشگاه آزاد اسلامی رشته‌های پزشکی نیز به آن اضافه شود.

به گزارش ایسنا، دکتر بسام بشیر ابراهیم وزیر آموزش عالی سوریه با استقبال از حضور دکتر رئیس دانشگاه آزاد و هیأت همراه در کشور سوریه، اظهار داشت: خوشبختانه روابط منسجمی بین جمهوری عربی سوریه و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و دو کشور اهداف و سرنوشت مشترک دارند، در این راستا روابط سیاسی مستحکمی بین دولت و مردم دو کشور وجود دارد و از اینکه امروز شاهد امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه دمشق و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستیم، بسیار خرسندم.

دکتر بسام بشیر ابراهیم با اشاره به قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم آمریکا، خاطرنشان کرد: با وجود آنکه نام بنده در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد، اما بر گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی با دانشگاه آزاد اسلامی تأکید دارم و معتقدم که اِعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا تأثیری بر روابط علمی و دانشگاهی سوریه و ایران نخواهد داشت.

وزیر آموزش عالی سوریه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از شهرت زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: امیدهای زیادی به این تفاهم‌نامه وجود دارد و باید علاوه بر تبادل دانشجو، به ایجاد مراکز پژوهشی مشترک نیز بپردازیم.

دکتر بسام بشیر ابراهیم ادامه داد: از جمهوری اسلامی ایران برای فراهم کردن شرایط بورس دانشجویان سوری و امکان تحصیل در این کشور قدردانی می‌کنم و معتقدم رشد کشور در این زمینه کاملاً درون‌زا و مبتنی بر حفظ استقلال علمی کشور است.

وی خطاب به دکتر طهرانچی گفت: این بورس‌های تحصیلی در رشته‌های فنی و مهندسی بوده و امیدواریم با همت شما رشته‌های پزشکی نیز به آن اضافه شود. این موضوع را به گروه‌های تخصصی دانشگاه دمشق و دانشگاه آزاد اسلامی واگذار می‌کنم و امیدوارم شاهد نتایج این همکاری در آینده نزدیک باشیم.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی برای ما بسیار مهم است

دکتر محمدماهر قباقیبی رئیس دانشگاه دمشق هم این دیدار گفت: برای بنده باعث افتخار بود که در سفرم به ایران از دانشگاه‌های این کشور بازدید کردم و از میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بابت پذیرایی و میهمان‌نوازی خوب‌شان تشکر می‌کنم. همچنین ورود انقلاب اسلامی ایران به دهه پنجم و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه دانشگاه دمشق یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های خاورمیانه است و بسیاری از رهبران و فرهیختگان سوریه فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند، گفت: ما تفاهم‌نامه‌های زیادی امضا کرده‌ایم، اما تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی برای ما بسیار مهم است. در دیداری که از دانشگاه آزاد اسلامی داشتم، متوجه شدم امکانات بسیار زیاد و آزمایشگاه‌های پیشرفته در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد. بنده هم با وزیر محترم آموزش عالی سوریه هم صدا می‌شوم و آماده اجرای هر چه زودتر این تفاهم‌نامه هستم. دیدار صمیمانه و طولانی که در تهران با دکتر ولایتی داشتیم را هرگز از یادمان نخواهیم برد. برداشت ما این است که دانشگاه آزاد اسلامی پشتیبانی خوبی از دانشگاه دمشق خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر، محسن نفر معاون علوم پزشکی، رضا مسعودی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و بهروز طهماسب کاظمی مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی، طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را در این سفر همراهی می‌کردند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *