آموزش پزشکی در چند سال گذشته دچار غفلت و فراموشی شده/ قداست جامعه پزشکی زیرسئوال رفته است


رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش پزشکی در چند سال گذشته دچار غفلت و فراموشی شده است چرا که خود ما اعضای هیأت علمی را به مقاله‌نویسی برای کسب رتبه‌های بالا در منطقه تشویق کردیم که اگرچه خوب است ولی رکن اصلی کار ما ارائه آموزش مناسب به دانشجویان و مهم‌تر از آن اخلاق پزشکی است که از این مسئله نیز خیلی وقت است غافل شده‌ایم و آن گونه که باید به اخلاق پزشکی توجه نشده است.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین علی شهریاری، در چهاردهمین “جشنواره آموزش” دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قداست جامعه پزشکی ما این روزها زیر سوال رفته و این مسئله به عملکرد ما پزشکان برمی‌گردد، گفت: اساتید الگوی دانشجویان هستند و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همان گونه که در بحث ارزیابی آموزش پزشکی پیش قدم شده در بحث ارزیابی اخلاق پزشکی و اخلاق اساتید نیز پیش قدم شده و به معرفی الگوهای اخلاق پزشکی بپردازد.

وی ادامه داد: ما پزشکان و اساتید برای جامعه هر چه کار کنیم کم است. جامعه‌ای که هر چه داشت در جهت حفظ نظام ارائه کرد و نمونه آن حضور خودجوش مردم در مناطق سیل زده و حوادث اخیر کشور بود. مردمی که خود مشکلات جدی مالی دارند ولی هر چه داشتند در مناطق سیل زده کمک کردند.

شهریاری در ادامه با بیان اینکه شاید ما مسئولان قدر مردم را خوب نمی‌دانیم، گفت: به نظر می‌رسد از آن اهدافی که در ابتدا برای نظام جمهوری اسلامی پیش بینی کردیم یعنی انقلاب ایدئولوژیک اسلامی با مذهب تشیع عملاً فاصله داریم و نتوانستیم اهداف عالیه‌ای که برای آن انقلاب کرده و صدها هزار شهید و جانباز دادیم، دسترسی پیدا کنیم.

به گفته وی البته اگر مجلس، دولت و مسئولان مشکل دارند به نوعی به خود مردم برمی‌گردد. ما شاید آزادترین کشور دنیا باشیم چرا که مجلس، رئیس جمهور و خبرگان رهبری را همین مردم انتخاب می‌کنند. پس اگر مشکل داریم مردم هم شریک هستند چرا که باید آگاهانه و هوشمندانه در انتخابات رأی داده و به وعده‌های دروغین گوش نکنند.

وی در این رابطه به انتشار کلیپ‌ها و وعده‌های دروغین در زمان انتخابات اشاره کرد و گفت: وقتی که به مردم وعده دروغ می‌دهیم به آنان ظلم کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه البته بخشی از این مشکلات به شورای محترم نگهبان برمی‌گردد، گفت: باید شفاف‌سازی شود و دروغ به مردم تحویل ندهیم. در حوادث سیل اخیر همه مشکلات را دیدیم و شاهد وعده‌هایی که داده می‌شود هم هستیم. همه می‌دانند امکانات مالی دولت چه میزان است و فکر می‌کنم اگر با مردم صادق و شفاف بوده و واقعیت‌ها را به مردم بگوییم قطعاً آن را می‌پذیرند. مردم وقتی گلایه دارند که وعده‌های بیخودی داده شده و به آن عمل نمی‌کنیم و همین مسئله باعث رویگردانی مردم می‌شود و در نتیجه آن می‌شود که شبکه‌های اجتماعی که می‌توانست برای دستیابی به اهداف مفید باشد به عنوان یک آفت بزرگ در کشور مطرح می‌شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *