آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر “هیستروسکوپی” لازم است؟یکی از روش‌های تشخیصی متنوعی که در علوم پزشکی وجود دارد، سونوگرافی است، روش تشخیصی دیگری که با سونوگرافی واژینال قابل مقایسه است و یک عمل جراحی با حداقل آسیب به شمار می رود، هیستروسکوپی است، در این روش پزشک یک دوربین بسیار کوچک را از طریق واژن وارد رحم کرده و ناهنجاری‌ها و مشکلات رحم را به‌وسیله آن مشاهده می‌کند.

به گزارش ایسنا، روش‌های تشخیصی متنوعی در علوم پزشکی وجود دارد. یکی از این روش‌ها سونوگرافی است که به خصوص در روند تشخیص و درمان ناباروری و پایش باروری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از روش‌های سونوگرافی که در زنان استفاده می‌شود، سونوگرافی واژینال است. در این نوع سونوگرافی تمامی اعضای تناسلی زنان مانند رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن مشاهد شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

انجام این آزمایش بی‌خطر است و جزء روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود. روش تشخیصی دیگری که با سونوگرافی واژینال قابل مقایسه است و یک عمل جراحی با حداقل آسیب به شمار می رود، هیستروسکوپی است، در این روش پزشک یک دوربین بسیار کوچک را از طریق واژن وارد رحم کرده و ناهنجاری‌ها و مشکلات رحم را به‌وسیله آن مشاهده می‌کند.

به منظور مقایسه قدرت تشخیصی سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی برای ارزیابی ناهنجاری‌های رحمی در بیمارانی با شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی، دکتر مرضیه شیوا، دکتر فیروزه احمدی، آرزو اعرابی پور و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از دسامبر ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۵، برای ۷۸۹ بیمار مراجعه کننده به پژوهشگاه رویان که دچار شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی بودند، سونوگرافی واژینال دوبعدی پیش از هیستروسکوپی انجام گرفت و نتایج حاصل از این دو روش تشخیصی با روش‌های آماری مقایسه شد.

نتایج این پژوهش که در نشریه International journal of fertility and sterility به چاپ رسیده است، نشان داد، در سونوگرافی واژینال دو بعدی ۵۴۵ مورد (۶۹ درصد) طبیعی و در ۲۴۴ بیمار (۳۱ درصد) ناهنجاری تشخیص داده شد که شامل ۸۴ مورد (۱۰.۶ درصد) پولیپ آندومتر، ۱۵ مورد (۱.۶درصد) فیبروئیدهای رحم، ۱۰ مورد (۱.۳درصد) سندرم آشرمن، ۹ مورد (۱.۱ درصد) هایپرتروفی اندومتری و ۱۲۶ مورد (۱۵.۹ درصد) رحم آرکوئیت و دیواره دار بود. سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی در ۱۶۳ مورد ناهنجاری را یکسان تشیخص دادند اما در سونوگرافی واژینال دوبعدی برخی ۱۲۰ مورد پاتولوژیک را شناسایی نکرد(۱۲۰ مورد).

در هیستروسکوپی میوم و فیبروم با دقت ۱۰۰درصد تشخیص داده شد و تشخیص پولیپ اندومتر کمی کمتر بود، در حالی که در سونوگرافی واژینال دوبعدی قدرت و دقت تشخیص کمتر بود.

نتایج این پژوهش نشان داد، سونوگرافی واژینال دوبعدی در مقایسه با هیستروسکوپی، ویژگی بالا و حساسیت کمی برای تشخیص بیماری‌های رحمی در بیماران شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی دارد؛ بنابر این لازم است هیستروسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی قبل از درمان در این موارد در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *