ابداع روشی نوین در زیست پالایی خاک آلوده به سربپژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در پژوهشی برای نخستین بار در جهان، تثبیت زیستی سرب در خاک را با استفاده از یک سویه قارچی مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، دکتر بهی جلیلی درباره این روش گفت: دستاوردی که به تازگی به‌آن دست یافته‌ایم، ارائه تکنیک نوین تثبیت زیستی در پاکسازی سرب از خاک آلوده با بکارگیری یک سویه قارچی جدید و بومی ایران است. این پژوهش نشان داد که قارچ جدا شده از خاک معدن پاچی-میانا، قادر به تثبیت سرب در خاک از طریق تولید اگزالات سرب است.

عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: همچنین سویه قارچی مذکور پس از شناسایی، با نام Aspergillus niger SANRU و شماره دسترسی KT ۲۲۲۸۶۴ در بانک ژن جهانی ( NCBI ) ثبت شد.

وی اظهار کرد: به کارگیری این تکنیک دوستدار محیط زیست در پالایش خاک‌های آلوده علاوه بر به حداقل رساندن فراهمی سرب در خاک و کاهش ورود این فلز سنگین به زنجیره غذایی انسان و جانوران، نسبت به روش‌های فیزیکی و شیمیایی مقرون به صرفه‌تر است.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جلیلی با بیان اینکه بخشی از این پژوهش در قالب پایان نامه مهسا جباری گیاشی با راهنمایی وی و دکتر فردین صادق‌زاده و مشاوره دکتر مصطفی عمادی انجام شده است، افزود: نتایج این پژوهش در یکی از معتبرترین مجلات مهندسی محیط زیست با نام Journal of Hazardous Materials با ضریب تاثیر ۷/۶۵ و Cite Score: ۷.۹۱ به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *