ارسال ۴۰ مقاله و ایده به همایش “آینده پژوهی فرهنگی”رئیس همایش «آینده پژوهی فرهنگی ایران؛ دانشگاه چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب» از دریافت بیش از ۴۰ مقاله و ایده با رویکرد تصویر سازی فرهنگی برای دهه پنجم انقلاب خبر داد و عنوان کرد: همایش ملی آینده پژوهی فرهنگی ۲۹ خرداد ماه سال جاری با حضور مسئولان و جامعه دانشگاهی در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رئیس جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس هدف از برگزاری این همایش را پاسخ به نیاز جدی در حوزه سیاستگذاری فرهنگی در دنیای پرتلاطم امروز عنوان کرد و گفت: با توجه به روند پرشتاب تغییرات و به تبع آن تنوع در نیازهای فرهنگی و اجتماعی، سیاستگذاری فرهنگی در این حوزه نیازمند رویکردی آینده پژوهانه است.

دکتر مهدی ذاکری با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مسئولان نظام در حوزه فرهنگی خاطرنشان کرد: کم توجهی به حوزه فرهنگ باعث تغییر در الگوهای ایرانی – اسلامی و جایگزینی آنها با الگوهای وارداتی خواهد کشد که می‌تواند شاکله اصلی نظام جمهوری اسلامی را مورد تهدید قرار دهد از این رو باید زمینه ورود آگاهانه به مقوله فرهنگ و صیانت از آن را به عنوان زیربنای شکل گیری نظام مورد توجه قرار داد.

رئیس همایش «آینده پژوهی فرهنگی ایران؛ دانشگاه چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب» افزود: نگاه منفعلانه به حوزه فرهنگ دستاوردی جز غافلگیر شدن نخواهد داشت بر همین اساس برای تحقق تمدن نوین اسلامی به عنوان چشم انداز بلند نظام جمهوری اسلامی نیازمند نگاهی آینده نگرانه در حوزه فرهنگی هستیم.

وی شناخت محیط فرهنگی، شناسایی روندها و پیشران‌های مؤثر بر این محیط و طراحی سناریوهای مطلوب برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی را از ملزومات سیاستگذاری در حوزه فرهنگی عنوان کرد و افزود: همایش ملی آینده پژوهی فرهنگی با هدف تمرکز بر این موضوعات و تبدیل آنها به کانون توجه سیاستگذاری فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی تربیت مدرس و با حمایت دفتر مطالعات فرهنگی و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

ذاکری ضمن قدردانی از حمایت‌های مجموعه شهرداری تهران، از رویکرد فرهنگی این نهاد تشکر و قدردانی کرد و افزود: یکی از وظایف نهاد دانشگاه پاسخگویی به نیازهای سازمان‌ها در حوزه سیاستگذاری فرهنگی است و همایش مذکور بر این موضوع تاکید دارد که دانشگاه می‌تواند این مسئولیت را در راستای افزایش اثربخشی سیاست‌های اجرایی بپذیرد.

رئیس همایش ملی آینده پژوهی فرهنگی خواستار افزایش نقش تحقیقات دانشگاهی و ارتباط بیشتر بین دانشگاه و جامعه شد و افزود: گسترش زمینه‌های گفتگو بین دانشگاه و جامعه از اهداف اصلی برگزاری این همایش است.

ذاکری در خاتمه از تمامی علاقمندان به حوزه فرهنگ به خصوص جامعه دانشگاهی و نهادهای سیاست‌گذار در حوزه فرهنگی جهت شرکت در «اولین همایش آینده پژوهی فرهنگی؛ دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب» دعوت کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *