از شادمانی کرجی‌ها تا ویژگی‌های شخصیتی زندانیان/تلاش برای راه‌اندازی پژوهشکده علوم انسانیرئیس جهاد دانشگاهی استان البرز اجرای طرح‌هایی مانند “پیمایش ملی خانواده”، “سند آمایش بانوان البرز”، “تعیین میزان شادکامی مردم استان” و شرکت در طرح پژوهشی کشوری با عنوان “ویژگی‌های شخصیتی اجتماعی زندانیان کشور” را از جمله اقدامات پژوهشی جهاد دانشگاهی در این استان برشمرد.

دکتر سیدعلی اکبر هاشمی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: جهاد دانشگاهی استان البرز در سال جاری چهار برنامه پژوهشی را در دستور کار خود قرار داده است تا با همکاری دانشگاه‌های استان به سرانجام برساند.

هاشمی راد با اشاره به تلاش جهاد دانشگاهی البرز برای راه‌اندازی یک پژوهشکده در حوزه علوم اجتماعی افزود: مراحل اولیه راه‌اندازی این پژوهشکده با ارائه مدارک مورد نیاز و معرفی توانمندی‌های لازم طی شده است.

وی در خصوص اهمیت راه‌اندازی پژوهشکده‌ای در حوزه علوم انسانی در استان البرز خاطرنشان کرد: این پژوهشکده می‌تواند با رصد مسائل فرهنگی و اجتماعی، راه‌حل‌های مناسبی برای حل معضلات موجود به دستگاه‌های اجرایی مربوطه ارائه کند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز ادامه داد: البته این واحد در حال حاضر با طرح “پیمایش ملی خانواده”، موضوع مهم خانواده و مسائل آن در کشور را در رصد پژوهش‌های خود قرار داده است.

این مسئول درباره آخرین وضعیت پیمایش ملی خانواده تصریح کرد: مرحله عملیاتی و جمع‌آوری اطلاعات این پیمایش در تمامی استان‌های کشور به پایان رسیده است و به زودی نتایج اولیه طرح ارائه خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر طرح ملی پیمایش خانواده، جهاد دانشگاهی البرز با ارائه یک طرح به اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز، در پیشبرد «سند آمایش بانوان البرز» نیز مشارکت دارد که برنامه‌های آن در حال اجراست.

هاشمی راد در خصوص دیگر طرح‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز اعلام کرد: «طرح تسهیل‌گری اجتماعی» دیگر طرحی است  که جهاد دانشگاهی در دست اجرا دارد و مشغول فعالیت برای پیشبرد آن است.

وی ادامه داد: طرح «تعیین میزان شادکامی مردم استان البرز» و طرح پژوهشی کشوری با عنوان «ویژگی‌های شخصیتی اجتماعی زندانیان کشور» نیز توسط جهاد دانشگاهی البرز به اتمام رسیده است.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز با اشاره به اقدامات فرهنگی این واحد در استان به خصوص در دانشگاه‌ها اعلام کرد: در همین راستا، جهاد دانشگاهی با برگزاری مناظرات دانشجویی در دانشگاه‌های استان، اهدافی چون ظرفیت‌سازی، بالا بردن توان علمی، چگونگی بحث با مخالف و همچنین زمینه‌سازی برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها که همواره یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بوده را دنبال کرده است.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی قریب به ۳۰ برنامه و نشست تخصصی در نیمسال اول تحصیلی  برای اجرا در دانشگاه خوارزمی و برخی دیگر از دانشگاه‌های استان پیش‌بینی شده است که طی دو هفته اخیر تعدادی از آنها آغاز شده‌اند.

هاشمی راد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تلاش‌های جهاد دانشگاهی البرز برای ایجاد ارتباط میان دانش‌آموختگان علمی-کاربردی و بازار کار اشاره و اعلام کرد: به همین منظور با داشتن یک مرکز نوآوری، درصدد راه‌اندازی شرکتی تعاونی هستیم تا بتوانیم دانشجویان و دانش‌آموختگان این واحد را به عضویت در آورده و تولیدات آنان را در بازار عرضه کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز در پایان تصریح کرد: این شرکت تعاونی می‌تواند در اشتغال به کار دانشجویان و دانش‌آموختگان مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی و مرکز آموزش‌های کوتاه مدت هنر این واحد موثر باشد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *