اعتبارات اختصاص یافته به حوزه پژوهش پاسخگوی ۱۰ درصد از نیاز ما هم نیسترییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر اعتبار حوزه پژوهش از تمامی حوزه‌های دانشگاه کمتر است و این در حالی است که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعتبارات اختصاص یافته پاسخگوی ۱۰ درصد نیاز حوزه پژوهش هم نیست.

به گزارش ایسنا، محمدرضا دارابی در همایش “دبیران مجلات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی در حیطه علوم پزشکی” که به میزبانی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اینکه باید اولویت بودن مسئله پژوهش در کشور از حالت شعاری خارج شود و نسبت به این موضوع توجه بیشتری را نشان داد، اظهار کرد: در حال حاضر اعتبارات اختصاص یافته به حوزه پژوهش پاسخگوی نیاز این حوزه نیست؛ برای گسترش تحقیقات آینده نگر و محصول محور و ارتقاء جایگاه کشور باید اعتبارات دانشگاه‌ها در زمینه پژوهش افزایش یابد.

وی با بیان اینکه علیرغم تمام مشکلات و موانع، اعضای هیات علمی و اساتید محقق و پژوهشگر دانشگاه‌ها توانسته‌اند جایگاه علمی دانشگاه را در رتبه‌بندی‌های ملی و بین‌المللی ارتقاء دهند، بیان کرد: اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی بخواهند به شکل واقعی در حوزه تحقیق و پژوهش فعالیت داشته باشند و تحقیقات آینده نگر و محصول محور داشته باشند باید در زمینه اختصاص اعتبارات به این حوزه بازنگری صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به نقش دبیران و سردبیران مجلات علمی در توسعه سلامت کشور اظهار کرد: مسئله تحقیق و پژوهش در حوزه سلامت با دیگر حوزه ها به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت مردم بسیار متفاوت است و به همین دلیل باید اعضای تحریریه مجلات نسبت به آن توجه ویژه داشته باشند.

دارابی به اولویت قرار دادن اخلاق پزشکی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی تاکید کرد و افزود: بسیاری از جراحان و پزشکان با مراجعه به مجلات علمی و تحقیقاتی، از نتایج مقالات درج شده در این مجلات در راستای ارتقاء دانش و در نتیجه خدمت به بیماران استفاده می‌کنند و بر این اساس باید در زمان تحریر و چاپ مقاله مسئولان تحریریه توجه و دقت ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: در سال ۶۵ اعضای هیات علمی دانشگاه ۱۵۰ مقاله تولید کرده‌اند و این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر ده ها مجله علمی دارد که در پایگاه‌های معتبر علمی ملی و بین المللی نمایه می‌شود و این امر نشان دهنده تلاشی است که نه تنها در مشهد بلکه در تمامی دانشگاه‌ها در راستای توسعه جایگاه علمی کشور شکل گرفته است.

همایش دبیران مجلات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی در حیطه علوم پزشکی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۳۰ آبان الی یکم آذر ماه برگزار شد.

این همایش دو روزه، با حضور جمعی از ناشرین، سردبیران، مدیران و کارشناسان نشریات علمی پژوهشی داخلی و خارجی در حیطه علوم پزشکی در محورهای نمایه‌سازی در پایگاه‌های داده های علمی، انتشار آنلاین مقالات، تقلب علمی و سرقت ادبی و ارزیابی و تصمیم گیری در پیش نویس‌های مقالات برگزار شده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *