اعزام دانشجویان به صنایع/ امید به تجاری‌سازی دستگاه تصفیه پسماند گلاب‌گیریمعاون پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان از برگزاری هدفمند دوره‌های مهارت‌افزایی و اعزام دانشجویان و تیم‌های متعدد به صنایع به منظور تعریف پایان‌نامه‌ها بر اساس مشکلات صنعت خبر داد و اظهار کرد: همچنین حضور یک روزه اساتید در بخش‌های صنعتی می‌تواند به نوبه خود در تعیین معضلات این بخش‌ها مؤثر باشد.

مجید منعم‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به تأکیدات وزارت‌ علوم بر موضوع مهارت‌افزایی دانشجویان، از برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی در این دانشگاه با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد و تشریح کرد: از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه، سایت مربوط به این دوره‌ها راه‌اندازی شده و برگزاری آن‌ها نیز نسبت به سال‌های گذشته هدفمندتر شده است و به این سمت می‌رود که دانشجوی فارغ‌التحصیل به هنگام جذب در بازار کار از مهارت‌های لازم برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه در “پژوهشکده دانشجویی”، تیم‌های دانشجویی و فعالیت‌های فوق برنامه آن‌ها سامان‌دهی می‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع  دانشجویان را در پروژه‌هایی درگیر می‌کند که به موجب آن توانایی‌های خود را ارتقاء می‌دهند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان همچنین به ارتباطات گسترده این دانشگاه با مراکز مختلف صنعتی اشاره کرد و گفت: از صنایع خواسته‌ایم موضوعات و سرفصل‌های پیشنهادی خود را به ما اعلام کنند.

وی در عین حال یادآور شد: دانشجویان و تیم‌های متعددی به صنعت اعزام کرده‌ایم تا پایان‌نامه خود را بر اساس مشکلات و معضلات صنعت تعریف کنند.

منعم‌زاده  به ایجاد مرکز “تجاری‌سازی و نوآوری” در این دانشگاه اشاره کرد و افزود: دانشجویان در این مرکز ایده‌های خود را، که می‌تواند به کسب و کار منجر شود، پرورش داده و چنانچه طی شش ماه بتوانند ایده خود را به رشد نسبی برسانند، از سوی کارشناسان مرکز مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت موفقیت، به مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری معرفی می‌شوند.

وی به رتبه سوم این دانشگاه از نظر میزان جذب فارغ‌التصیلان دانشگاه در بازار کار، بنا به آمار ارائه شده توسط وزارت عتف، اشاره کرد و گفت: رویکرد دانشگاه به حل مشکلات منطقه‌ای بسیار جدی‌است؛ بالغ بر ۲۵ الی ۳۰ طرح پژوهشی به سفارش دستگاه‌های اجرایی شهرستان انجام شده که هزینه آن از سوی دانشگاه تأمین شده است.
 

رونمایی از دستگاه تصفیه‌کننده پسماند گلاب‌گیری

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان با بیان اینکه کاشان را به عنوان منطقه گل و گلاب می‌شناسند، معضل بزرگ صنایع گلاب و عرقیات را ضایعات آن‌ها دانست و توضیح داد: این پسماند که پس از گلاب‌گیری دور ریخته می‌شود، خاصیت اسیدی داشته و خاک را آلوده می‌کند.

منعم‌زاده ادامه داد: برای نخستین بار یک الی یک و نیم ماه پیش با حضور وزیر علوم، از دستگاهی که پسماند گلاب‌گیری را تصفیه می‌کند رونمایی کردیم که این پسماند بسیار شفاف و فاقد آلاینده‌های محیطی بود.

وی با بیان اینکه این مشکل زیست‌محیطی حل شده، ابراز امیدواری کرد تجاری‌سازی و انبوه‌سازی این دستگاه محقق شود.

تأکید بر پژوهش‌های تقاضامحور، راهکاری برای مقابله با تحریم‌ها

منعم‌زاده ذیل موضوع فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه، اثرگذاری تحریم‌ها و توجه به پژوهش‌های تقاضا محور را مورد تأکید قرار داد و گفت: سعی می‌شود از منابعی که داریم استفاده مؤثرتری داشته باشیم؛ بر این اساس پژوهش‌هایمان را به سوی پژوهش‌های تقاضامحور سوق دادیم و عمده کارها را به سمتی بردیم که برای آن‌ها مشتری موجود باشد.

وی با تأکید بر این موضوع که مشکلات ارزی، سفرهای فرصت مطالعاتی و شرکت در کنفرانس‌ها را بسیار تحت تأثیر قرار داده، اضافه کرد: تحریم‌ها همچنین مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی را تحت تأثیر قرار داده‌اند که باید سعی کنیم با انجام مؤثرتر کارها، شرایط موجود را پشت سر بگذاریم.

حمایت از نخبگان در “بنیاد نخبگان سعیدی”

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان از بازنگری در دستورالعمل حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی خبر داد و اظهار کرد: دانشجویانی را که بتوانند در مسابقات مختلف ملی یا بین‌المللی دانشجویی رتبه کسب کنند، بر طبق مصوباتی که در شورای پژوهشی تصویب شده، مورد حمایت قرار خواهیم داد.

منعم‌زاده افزود: همچنین با حضور خیرین در دانشگاه، “بنیاد نخبگان سعیدی” را ایجاد کردیم که حامی نخبگان و طرح های تحقیقاتی کارآفرینی بوده و مورد حمایت بخش خصوصی و خیرین است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات دانشگاه معمولاً ثابت است، خاطر نشان کرد: باید به همت استادان و دانشجویان، شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده و ثروت آفرینی از طریق علم و فناوری محقق شود.

وضعیت دانشگاه کاشان از منظر رتبه‌بندی‌ها

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان از سال گذشته تاکنون موفق به کسب چهار رتبه بین‌المللی و دو رتبه ملی در نظام‌های رتبه‌بندی شده است.

منعم‌زاده تشریح کرد: این دانشگاه موفق به کسب رتبه نخست نظام رتبه بندی تایمز  در میان دانشگاه‌های جامع کشور و رتبه دوم در میان کل دانشگاه‌ها شده است. همچنین دارای رتبه‌ای بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ در بین دانشگاه‌های جهان است.

وی خاطر نشان کرد: در نظام رتبه‌بندی گرین متریک، دانشگاه کاشان رتبه ۱۰۸ جهانی و رتبه دوم ایران را کسب کرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان در همین زمینه به کسب موفقیت این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی شانگهای اشاره کرد و افزود: دانشگاه کاشان در این نظام رتبه‌بندی در چهار رشته مهندسی شیمی، مهندسی مواد، علوم و مهندسی انرژی و مهندسی برق و الکترونیک رتبه‌های زیر ۵۰۰ را به دست آورد.

منعم‌زاده همچنین از کسب رتبه نخست این دانشگاه در شاخص تعداد استناد دریافتی و کیفیت پژوهش در نظام رتبه بندی لایدن خبر داد و اضافه کرد: در  این رتبه بندی، که یکی از نظام‌های رتبه‌بندی جهانی است، دانشگاه کاشان در کیفیت پژوهشی موفق شد رتبه ۸۶۲ در بین دانشگاه‌های جهان و رتبه ۹ در بین دانشگاه‌های جامع  کشور  را به خود اختصاص دهد.

وی در پایان به موفقیت این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی جهان اسلام آی اس سی  اشاره کرد و گفت: دانشگاه کاشان در سال گذشته در نظام رتبه‌بندی جهان اسلام آی اس سی  در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار گرفت و در رتبه‌بندی که جهاد دانشگاهی در زمینه بهره‌وری پژوهشی انجام داده، رتبه نخست بهره‌وری پژوهشی را از آن خود کرده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *