افتتاح مرکز پژوهشی مواد مؤثره داروهای گیاهینخستین مرکز پژوهشی مواد مؤثره داروهای گیاهی کشور با حضور معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد شاهرود به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا، نخستین مرکز پژوهشی مواد مؤثره داروهای گیاهی کشور با عنوان «مرکز تحقیقات مواد اولیه داروهای گیاهی» با حضور دکتر محسن نفر، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و عبدالله خالصی‌دوست؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان و هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، در این واحد دانشگاهی به بهره‌برداری رسید.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاح نخستین مرکز تحقیقات مواد اولیه داروهای گیاهی، با تشکر از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در زمینه علوم پزشکی، بر درنظرداشتن افق‌های فراتر از پژوهش و حرکت به سوی کاربردی کردن علوم تأکید کرد.

نفر خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری روی نیازهای دارویی کشور به‌تنهایی مطلوب نیست و باید با افزایش بهره‌وری، نیروی متخصص انسانی، توسعه محصولات و در اختیار گرفتن بازارهای جهانی هدف قرار گیرد. ضرورت این امر، داشتن بینش فرآیندی و نگاه دانش‌بنیان در راستای رونق تولید و جهت‌گیری اقتصاد مقاومتی است. به بیان دیگر تلاش، باید برای رسیدن به هدف باشد نه تحقیقات صرف یا انجام وظایف و رفع تکلیف.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر کاربردی کردن فعالیت مرکز تحقیقات مواد اولیه داروهای گیاهی، به دست اندرکاران این مرکز توصیه کرد که اهداف کوتاه‌مدت خود را روی استحصال اسانس‌ها به‌منظور ایجاد ارزش افزوده و ایجاد منابع و اشتغال متمرکز کنند؛ اما هدف بلندمدت و اصلی باید به دست آوردن مواد مؤثره دارویی باشد.

در ادامه، دکتر مجتبی واحدی، معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود به معرفی مرکز تحقیقات مواد اولیه گیاهان دارویی پرداخت و گفت: این مرکز تحقیقاتی در فضایی بالغ بر هزار مترمربع ایجاد شده و پژوهشگران علوم دارویی، کشاورزی، شیمی دارویی، فیتوشیمی و… در قالب سه هسته پژوهشی فارماکوگنوزی، تجزیه دستگاهی و فیتوشیمی مشغول فعالیت‌های علمی پژوهشی هستند.

واحدی اهم فعالیت‌های این مرکز تحقیقاتی را کاشت، داشت و فرآوری گیاهان دارویی، توسعه، بهره‌وری و شناخت گیاهان دارویی جدید منطقه و فرامنطقه‌ای، استخراج، شناسایی و تفکیک ترکیبات طبیعی، کشت سلول گیاهی، تبدیلات بیوشیمیایی و بررسی مسیرهای بیوسنتزی، فیتو فارماسیوتیکال مواد اولیه و خام برای تولید داروهای گیاهی و فیتوتراپی اثرات فارماکولوژی و درمانی گیاهان دارویی و طب سنتی بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با زیر کشت‌ بردن یک هکتار گیاه زعفران، یک هکتار درخت زیتون، پرورش انواع گونه‌های شمعدانی، آلوئه‌ورا و عصاره‌گیری از گیاه نعناع، فعالیت این مرکز به‌خوبی آغاز شده است.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، واحدی ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های دکتر مجید مظفری، رئیس این مرکز تحقیقاتی و حمایت‌های دکتر سیداحمد ابوالقاسمی‌فر، رئیس واحد شاهرود، شاهد موفقیت روزافزون این مرکز تحقیقات و خدمت‌رسانی و توسعه و ترویج استفاده از گیاهان دارویی طب سنتی باشیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *