افزایش ورود داوطلبان به گروه ریاضی در گرو رونق صنعت استرئیس دانشگاه علم و صنعت در حاشیه چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران از چاپ مقالات ارسالی به دبیرخانه کنفرانس در مجلات معتبر خبر داد و با اشاره به اینکه در حال حاضر ریاضیات محض نیز کاربردی است، خاطرنشان کرد: افزایش ورود داوطلبان کنکور کارشناسی به گروه رشته‌های فنی مهندسی و ریاضی در گرو رونق صنعت است.

مهدی نجفی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه کنفرانس‌ها یک کارکرد عمومی در سطح جهان دارند، کنفرانس را به یک مهمانی بزرگ علمی تشبیه کرد و گفت: در این گردهمایی امکان آشنایی دانشجویان در حال تحصیل با یک موضوع علمی و سرآمدان آن علم که مشغول پژوهش بر روی یک موضوع خاص هستند، فراهم می‌آید.

وی با اشاره به حضور پروفسور اشنایدر در این کنفرانس٬ خاطرنشان کرد: برای مثال در این گردهمایی دانشجویان در حال تحصیل می‌توانند موضوع پژوهش خود را با پروفسوری که ساکن آلمان است، در میان گذاشته و از او بازخورد بگیرند؛ این در حالی است که امکان دسترسی به این استاد در حالتی غیر از کنفرانس علمی چندان آسان نیست.

رئیس دانشگاه علم و صنعت مقالات فرستاده شده به کنفرانس ریاضی را خلاصه پژوهش دانست و گفت: مقالات برتر به صورت مفصل در ژورنال‌ها چاپ خواهند شد. منظور از چاپ مقالات برتر، چاپ آن‌ها در مجلاتی است که هیئت داوری دارد، در حالی که داوری مقالات در کنفرانس‌ها کمتر اتفاق می‌افتد.

نجفی‌خواه تشریح کرد: در مجلات حداقل ۳ داور راجع به موضوع مقاله تبادل نظر کرده و طی یک فرآیند سه‌ماهه٬ ایرادات آن را گوشزد می‌کنند و نویسندگان نیز به بازبینی مجدد و اصلاح مقاله می‌پردازند.

وی از رد یک سوم مقالات در چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه علم و صنعت خبر داد و افزود: بیش از ۳۰ درصد مقالات پذیرفته شده نیز یک الی دو بار بین ادیتور و نویسنده رد و بدل شده و ایرادات احتمالی آن‌ها گرفته شده است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: نقطه قوت این کنفرانس، ارائه موضوع پژوهش در قالب سخنرانی و تبادل نظر افراد شرکت‌کننده پیرامون آن است؛ به طوری که چاپ مقالات نیز تا پیش از اصلاح نهایی مقاله و اعمال نظر افراد علمی شرکت‌کننده در آن میسر نخواهد بود.

ریاضیات محض کاربردی است

نجف‌خواه ذیل بحث کاربرد مقالات و پژوهش‌های انجام شده در حیطه ریاضیات، توضیح داد: بیش از ۲۰ سال است که ریاضیات محض به آن معنی که فرد مشخصاً بخواهد روی موضوعی خاص کار کند، از بین رفته است. تقسیم‌بندی ریاضیات به محض و کاربردی وجود دارد، اما ریاضیات محض نیز عملاً کاربردی است.

وی با اشاره به اینکه ریاضی کاربردی به صنعت نزدیک‌تر است، اضافه کرد: قسمت‌هایی از ریاضی مثل جبر و نظریه اعداد که سال‌ها محض تصور می‌شد، در حال حاضر کاربردی به حساب می‌آید. این در حالی است که علوم کامپیوتر بدون جبر هیچ‌کار نمی‌تواند بکند و کدگذاری نیز با دانستن نظریه اعداد معنی پیدا می‌کند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت در همین زمینه ادامه داد: شاید ۶۰ سال پیش کسی که متخصص نظریه اعداد بود، هیچ پیش‌زمینه‌ای از کاربرد آن نداشت؛ اما حالا اگر روی محض‌ترین شاخه‌های ریاضی هم دست بگذارید، فرد متخصص به شما خواهد گفت آن شاخه در چه شاخه علمی‌ و با چه کاربردی مورد استفاده است.

افزایش داوطلبان گروه ریاضی در گرو رونق صنعت است

نجفی‌خواه درباره کاهش ورود داوطبان به گروه ریاضی در کنکور کارشناسی طی سال‌های اخیر، توضیح داد: این مسأله مربوط به یک ایراد ساختاری است؛ اگر یک لکه روی دیوار خانه شما بیفتد، این ایراد به دست یک نقاش برطرف خواهد شد؛ اما زمانی که یک خانه را نم گرفته باشد، رفع ایرادات کار به دست یک نقاش یا بنا امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه جامعه به این نتیجه رسیده که رشته‌های ریاضی و فنی مهندسی بازار کار خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: کشور ما باید به سمت صنعتی شدن٬ تولید فکر و انواع تولیدات برود که در آن صورت قائدتاً رشته‌های فنی مهندسی بیش از پیش روی کار خواهند آمد.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: از آن رو که جامعه به طور کلی از صنعت و تولید فاصله گرفته، لذا به طور کلی  متقاضیان رشته‌های مرتبط با آن رو به کاهش گذاشته است؛ چنان چه اگر ساخت و ساز را رونق دهید، به طور طبیعی مهندسان عمران فراوان خواهند شد.

نجفی‌خواه با تأکید بر اینکه مدیران ارشد جامعه باید به فکر رونق صنعت در جامعه باشند، تشریح کرد: ما یک جامعه ۸۰ میلیونی هستیم و به عنوان مثال اگر ۲۰ میلیون از این جمعیت به صنعت ورود پیدا کند، همانند آن است که کشوری همچون عربستان به‌کل صنعتی شود؛ قابلیت این را داریم که یک بخش بسیار بزرگ صنعتی، کشاورزی یا توریستی و خدمات داشته باشیم که این سرمایه بزرگی است.

وی اضافه کرد: جو عمومی جامعه از طریق صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به این سمت برود که کشور نیازمند این تعداد از متخصصان علوم تجربی نیست.

دانشیار گروه هندسه دیفرانسیل دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت با تصریح اینکه چند سال دیگر جمعیت بزرگی از متخصصان علوم تجربی بیکار خواهند بود، بیان کرد: اگر این موازنه به هم بخورد که به نظر می‌رسد خورده است، دود آن در چشم جامعه می‌رود؛ تحصیل افراد در هر رشته‌ای هزینه هنگفتی برای جامعه به همراه دارد. مسئولین باید در این زمینه از جامعه‌شناس‌ها٬ روان‌شناس‌ها و حتی ریاضی‌دانان مشاوره بخواهند.

در ورود نامتوازن به رشته‌ها مسئله عرضه و تقاضا مطرح است

نجفی‌خواه مسئله ورود نامتوازن به رشته‌ها را قابل تعدیل دانست و گفت: در اینجا مسئله عرضه و تقاضا مطرح است. زمانی که من صراحتاً به پسر خود می‌گویم استاد دانشگاه نشود، چون دانشگاه پذیرش ندارد؛ طبیعی است که رشته تحصیلی من را ادامه ندهد.

وی در همین زمینه با اعلام اینکه دانشگاه علم و صنعت در چهار سال گذشته فقط دو نفر را جذب کرده است، توضیح داد: این در حالی است که دو نفر بازنشسته و دو نفر فوت شده‌اند؛ یعنی چهار نفر رفته و تنها دو نفر پذیرش شده‌اند. قشر جوان نیز باهوش است و می‌داند در چه زمینه‌هایی کار هست و در چه زمینه‌هایی نیست.

رئیس دانشگاه علم و صنعت با توجه به جو عمومی جامعه مبنی بر درآمد بیشتر پزشکان از مهندسان، به درآمد این افراد در جوامع پیشرفته پرداخت و گفت: در این جوامع برای هر پزشک ساعت کار معینی تعریف شده است؛ مثلاً یک جراح محدود به انجام ۳ جراحی در روز است و درآمد ثابتی دارد. این در حالی است که اکثر مهندسان می‌توانند پروژه‌های میلیاردی بگیرند و دستشان در این زمینه باز گذاشته می‌شود.

نجفی‌خواه ادامه داد: همچنین در چین به دلیل رونق صنعت و ساخت و ساز، حد و مرزی برای درآمد مهندسان وجود ندارد؛ در واقع چنین به شما القاء می‌شود که اگر فردی نوع‌دوست هستید، به سراغ رشته‌های پزشکی و پرستاری بروید؛ اما اگر منافع مالی را در سر دارید، در رشته‌های فنی و مهندسی تحصیل کنید.

وی در پایان مهم‌ترین رشته‌ها در کشورهای اروپایی را جامعه‌شناسی و روان‌شناسی عنوان کرد و افزود: متأسفانه در کشور ما جو غالب جامعه عکس این موضوع است، به طوری که گمان می‌شود اگر کسی در رشته‌های دیگر موفق نبود، باید به سراغ چنین رشته‌هایی برود.

به گزارش ایسنا، چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران از روز پنجشنبه، اول شهریور ماه در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز به کار کرده و تا فردا چهارم شهریور ماه ادامه‌ خواهد داشت.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *