امکان تولید حداقل ۲۵۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی خورشیدی در کرمانرییس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان گفت: بر اساس آمارها و اعلام منابع معتبر، بیشترین تابش خورشید در کشور ایران مربوط به کرمان است و در این استان میزان تابش، دریافت انرژی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی فرصتی فوق‌العاده محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا،“مسعود رشیدی‌نژاد” در نشست بررسی همکاری‌های مشترک کرمان و افغانستان گفت: در حال حاضر امکان تولید حداقل دو هزار و ۵۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی از خورشید در کرمان وجود دارد که با سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در کرمان می‌توان برق را در استان تولید و به مرزها انتقال داد.

وی افزود: بر اساس آمارها و اعلام منابع معتبر، بیشترین تابش خورشید در کشور ایران مربوط به کرمان است و در این استان میزان تابش، دریافت انرژی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی فرصتی فوق العاده محسوب می‌شود.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمان با بیان اینکه حرارت بسیار زیاد برای تولید انرژی الکتریکی از خورشیدی چندان مفید نیست، بیان کرد: سه پارامتر مهم ارتفاع مناسب از سطح دریا، وجود هوای پاک و وزش بادهای خنک می‌تواند شرایط مناسبی برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی‌های حرارتی و الکتریکی باشد.

رشیدی نژاد اظهار کرد: تابش مناسب انرژی خورشیدی در کرمان باعث استقبال سرمایه‌گذاران خارجی برای ایجاد نیروگاه در منطقه شده که یک نیروگاه ۲۰ مگاواتی با همکاری آلمانی‌ها در این زمینه احداث شده است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمان با بیان اینکه در تولید انرژی الکتریکی از خورشید در مرحله اول به پنل‌های خورشیدی و در مرحله بعد به مبدل‌ها نیاز داریم که تکنولوژی ساخت آنها در اختیار چند کشور محدود در جهان است بیان کرد: اتاق کرمان می‌تواند با کمک اساتید دانشگاه و شرکت‌های خصوصی مطالعات و پتانسیل سنجی تولید برق از خورشید را در یکی از استان‌های افغانستان انجام دهد.

در این نشست فعالان اقتصادی کشور افغانستان پرسش‌های تخصصی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را مطرح کردند و پاسخ‌های لازم را از اساتید دانشگاه و فعالان این حوزه در کرمان دریافت کردند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *