انجام پروژه‌های تحقیقات بین‌المللی در جهت توسعه علمی استقائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: تعاملات بین المللی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک مهمترین گام در توسعه علمی کشور است.

به گزارش ایسنا، حسین سالار آملی در پانزدهمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منتخب کشور در دانشگاه کاشان، اظهار کرد: در این نشست علاوه بر حدود ۱۰۰ نفر از معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، سفرا و رایزنان، تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی مستقر در ایران از جمله سوئیس، فرانسه، مجارستان، اندونزی  حضور دارند که برگزاری این نشست‌ها زمینه تعاملات علمی بین‌المللی کشورها را برقرار می‌کند.

وی به انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین ایران و کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: با کشور فرانسه سالانه ۲۰ پروژه تحقیقاتی و با کشور اتریش ۱۷ پروژه تعریف شده است و با کشورهای مجارستان، هندوستان و بقیه کشورها نیز طرح‌های تحقیقاتی ادامه دارد.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی، زمان اجرای این پروژه‌ها را یک تا دو سال عنوان کرد و افزود: طرح‌های مشترک با حمایت ۵۰ درصد از صنعت ایران و ۵۰ درصد از صنعت خارجی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری طرح‌های تحقیقاتی مشترک مبنای دیپلماسی گسترده علمی و پژوهشی با کشورهای خارجی است، اظهار کرد: انجام کارهای مشترک، نخبگان دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کند و این تعاملات، اثرگذاری علمی را بیشتر می‌کند.

سالارآملی از انجام پروژه‌های مشترک ایران و فدرال آلمان خبر داد و افزود: محققان دانشگاه‌های ایران و آلمان می‌توانند با مراجعه به سامانه وزارت علوم در این پروژه‌ها شرکت کنند.

وی با بیان اینکه بعد از ثبت نام، ۱۵ پروژه  انتخاب شده و مورد حمایت ایران و دولت آلمان قرار خواهد گرفت، ابراز امیدواری کرد: پروژه‌های مشترک بستری را برای نوآوری کارآفرینی و ارتقای تکنولوژی فراهم خواهد کرد.

بر اساس اعلام روبط عمومی دانشگاه کاشان، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل جذب دانشجوی خارجی و راه‌اندازی دوره های مشترک را از رویکردهای وزارت علوم در بخش بین‌الملل عنوان کرد و گفت: یکی از محورهایی که در تعاملات بین‌المللی اثرگذار خواهد بود، اکوسیستم‌های تعاملات بین‌المللی است که با این روند می‌توان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را ارتقا بخشید.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *