انعقاد ۸۵ تفاهم‌نامه در نمایشگاه “تستا”/ضرورت تامین اعتبارات تجهیزات آزمایشگاهیدبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد ۸۵ تفاهم‌نامه به مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان در نمایشگاه “تستا” خبر داد و گفت:‌ از سوی دبیرخانه شورای “عتف” پیگیری‌های لازم برای تبدیل شدن این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند در حاشیه یکصد و هفتاد و چهارمین کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل افزود: در این نمایشگاه ۷۰ شرکت با حدود ۹۰۰ نیازمندی فناوری حاضر شدند.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره از نمایشگاه ۸۵ تفاهم‌نامه با مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان میان دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های تولید کننده و عرضه کنندگان خدمات پژوهش و فناوری منعقد شد.

برومند با تاکید بر اینکه در حال حاضر در دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری پیگیری نهایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها در دستور کار قرار دارد خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه‌ها در مدت زمان یک ماه آینده باید به قرارداد تبدیل شود تا از این طریق نیازمندی‌های فناورانه کشور در قالب شرکت‌های فناور داخلی تامین شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به راه‌اندازی سامانه “تستا” خاطرنشان کرد: این سامانه یک سامانه آنلاین است که در آن نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌ها بارگذاری شده است و در جلسه امشب کمیسیون دائمی شورای عتف پیشنهاد شد که این سامانه یک سامانه فعال باقی بماند و در آن فناوری‌های مورد تقاضا بارگذاری شود.

به گفته وی، از این طریق می‌توان نمایشگاه مجازی از دستاوردهای فناورانه ایجاد کرد.

برومند، پیگیری طرح‌های کلان را از دیگر دستورات جلسه این کمیسیون نام برد و گفت:‌ در جلسه امروز همچنین پیگیری طرح‌های کلان ملی مطرح شد.

وی اجرایی شدن ۲۰ طرح کلان ملی را از جمله محورهای گفت‌وگوهای این جلسه نام برد و ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن این طرح‌ها اعتبارات مورد نیاز که دستگاه‌های اجرایی متعهد شده‌اند، محقق شود.

برومند همچنین به بودجه سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: تلاش ما بر این است که بودجه‌های پژوهش و فناوری سال ۹۸ افزایش یابد و اگر قرار است که حقوق و مزایا نیز افزایش یابد، بودجه‌های پژوهشی صرف این امر نشود.

برومند همچنین با تاکید بر اینکه تا کنون برای تجهیزات آزمایشگاهی هیچ ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است، گفت: دانشگاه‌ها باید اعتبارات مورد نیاز برای این امر را تامین کنند تا به فعالیت‌های پژوهش و فناوری خللی وارد نشود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *