اهمیت طراحی مطالعات کاربردی درباره “کووید-۱۹” در ایرانمعاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با تاکید بر اهمیت نقش طراحی و اجرای مطالعات کاربردی موثر در این زمینه، روندهای مورد انتظار را در خصوص رسالت مراکز و موسسات تحقیقات علوم پزشکی کشور در راستای تولید شواهد علمی مستند که بتوانند در سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های مداخله‌ای اثربخش باشند، بیان کرد.

به گزارش ایسنا، با توجه به اهمیت بررسی جامع ابعاد و الزامات تحقیقاتی و تمهید راهکارهای مورد نیاز در خصوص مدیریت انتشار و مقابله با ویروس کرونا (کووید ۱۹)، “نشست هم اندیشی کووید ۱۹ و ملاحظات تحقیقاتی برگزار شد. طی این ویدئو کنفرانس، اهم سیاست‌ها و برنامه های حوزه های مختلف معاونت تحقیقات و فناوری به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در ابتدا دکتر ملک زاده، ضمن تبیین وضعیت موجود و با تاکید بر اهمیت نقش طراحی و اجرای مطالعات کاربردی موثر در این زمینه، روندهای مورد انتظار را  در خصوص رسالت مراکز و موسسات تحقیقات علوم پزشکی کشور در راستای تولید شواهد علمی مستند که بتوانند در سیاست گذاری و برنامه ریزیهای مداخله ای اثربخش باشند، بیان کرد.

وی همچنین توضیحاتی را در مورد سیاستهای کلان معاونت تحقیقات و فناوری در شکل گیری کمیته تحقیقات کرونا و فعالیت‌های کمیته های شکل گرفته ارائه کرد.

در ادامه، تمهیدات مرتبط با تسهیل و تسریع تصویب طرحهای تحقیقاتی و ظرایف تخصصی و اخلاقی مورد نظر در تدوین پروپوزال‌ها و روندهای داوری، همچنین نکات مورد توجه در نشر به هنگام داده ها و نتایج قابل استناد از مهمترین مواردی بود که توسط دکتر آخوندزاده با جزئیات تشریح شد. اطلاع رسانی در خصوص تخصیص بودجه های تحقیقاتی مرتبط، لزوم شناسایی زیرساختها و امکانات تشخیصی مراکز و موسسات تحقیقاتی جهت هم افزایی ظرفیت‌ها و روندهای اجرایی متناظر از دیگر محورهای مورد تاکید وی بود.

معرفی کانال تلگرامی ردا ( رسانه دانش ایران)، جهت دسترسی و بهره برداری از آخرین اطلاعات قابل استناد در این حوزه نیز از دیگر نکاتی بود که توسط وی مورد توجه قرار گرفت.

در خصوص ملاحظات اخلاقی در زمینه طراحی و اجرای مطالعات مرتبط و همچنین نشر نتایج، با توجه به راهکارهای تمهید شده، نقش کمیته های اخلاق دانشگاه‌ها و آمادگی تمام وقت کمیته اخلاق کشوری در این زمینه، توسط  دکتر شمسی توضیح داده شد.

وی همچنین بر لزوم توجه به مشغله اعضای هیات علمی بالینی و برنامه ریزی برای تشکیل تیم های تحقیقاتی موثر که در آنها پژوهشگران اپیدمیولوژیست و علوم پایه در کنار محققین بالینی بتوانند نتایج اقدامات بالینی و مطالعات را به صورت دقیق و به هنگام ثبت و منتشر کنند، تاکید داشت. لزوم ثبت تمامی مطالعات کارآزمایی بالینی در IRCT   (Iranian Registry of Clinical Trials) نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست، دکتر زنده دل نیز نکاتی  را در زمینه سامانه ثبت اطلاعات بیماران و لزوم توجه به تکمیل دقیق و کامل فیلدهای اطلاعاتی مورد نیاز ذکر کرد. با توجه به اهمیت داده ها و تکمیل و صحت آنها تمهیدات مدیریتی جهت هم اندیشی فرمها و داده های مورد انتظار،  روشهای تکمیل در فیلد و نیز پیگیری تلفنی پس از ترخیص، ازموارد دیگری بود که توسط وی بیان شد.

در ادامه، با توجه به لزوم توجه و برنامه ریزی بهینه برای بهره مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در حوزه طراحی و تولید کیت‌های تشخیصی و مواد مورد نیاز در حوزه پیشگیری، ضمن بیان سیاست‌ها و اقدامات صورت گرفته در ستاد، جنبه های حمایتی توسط  دکتر وطن پور بحث شد.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در این هم اندیشی همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نقطه نظرات و پیشنهادات کاربردی خود را به بحث و تبادل نظر گذاشتند که از مهمترین آنها می توان به لزوم توجه به مطالعات مرتبط با پیشگیری، ثبت و مطالعه روش‌های درمانی ، لزوم تعریف استانداردهای بیوبانک بیماران مبتلا و ابلاغ دستورالعمل های مربوطه، لزوم توجه به حفظ سلامت پرسنل درمانی، توجه به سلامت و جنبه های مراقبتی در محققین، توجه به تحقیقات حوزه سلامت روان و نیز اعتبارات مورد نیاز جهت طراحی و اجرای مطالعات، اشاره کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *