ایران بیش از هزار جلد کتاب به دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا اهدا کردرایزنی علمی ایران در شرق آسیا از اهدای یک هزار و ۲۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی، تاریخی و فرهنگی در مورد ایران به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی سه کشور مالزی، اندونزی و برونئی در جنوب شرق آسیا با مشارکت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس قنبری باغستان با اعلام این مطلب گفت: آثار نفیس ایرانی به کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های بزرگ و مراکز پژوهشی، تحقیقاتی مالزی در ماه‌های بهمن و اسفند ۹۶ در سراسر این کشور اهدا شده است و این کتاب‌ها متعلق به شعرا و مفاخر ادبی ایران در حوزه‌های مختلف تاریخی، فرهنگی و ادبی کشور به دو زبان به نگارش درآمده است.

وی تصریح کرد: کتابخانه‌های دانشگاه‌های ‘یو.ام’، ‘یو.پی‌.ام’، ‘یو.کی‌.ام’، ‘یو.اس‌.ام’، ‘یو.تی‌.ام’ ،’موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی(IAIS)’، ‘مرکز مطالعات پیشرفته در مورد اسلام، تمدن و علم دانشگاه یو.تی‌.ام’ (کاسیس) ، ‘دانشگاه یو.آی‌.تی‌.ام’ شاه عالم و ‘دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی’ از مراکز علمی مالزی بودند که این کتاب‌ها را دریافت کردند.

قنبری گفت: همچنین پیشتر، حدود ۵۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی، تاریخی و فرهنگی مربوط به ایران به کتابخانه‌های دانشگاه‌های اصلی کشورهای اندونزی و برونئی دارالسلام در جنوب شرق آسیا اهدا شده است.

قنبری افزود: ‘دانشگاه اندونزی’، ‘دانشگاه شریف هدایه’، ‘دانشگاه محمدیه شعبه جاکارتا’ و ‘وزارت امور دیانت اندونزی’ از جمله مراکزی بودند که این آثار فرهنگی- تاریخی را دریافت کردند. همچنین کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه بین‌الملل اسلامی برونئی دارالسلام، دانشگاه یو.بی‌.دی (برونئی دارالسلام) نیز دریافت کننده این آثار بودند.

به گفته رایزن علمی ایران در شرق آسیا، توزیع این کتاب‌ها با همکاری نمایندگان دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی و با هدف تقویت روابط علمی- فرهنگی انجام شد که مورد استقبال این کتابخانه‌های این مراکز علمی نیز قرار گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دیوان حافظ، بوستان و گلستان سعدی، پرده نای (مولوی)، کیمیای سعادت (غزالی) ۱و۲، شاهنامه فرودسی، رستم و سهراب، پهلوان جهان (برگزیده شاهنامه فردوسی)، سیصد و شصت و پنج روز (در صحبت مولانا)، شاهکار نگارگری ایران، رباعیات حکیم عمر خیام و چندین عنوان دیگر از جمله آثار نفیس فرهنگ و هنر ایرانی بودند که در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای جنوب شرق آسیا قرار گرفتند و این کتاب‌ها از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین پژوهشکده اسلام و غرب به دانشگاه‌های این سه کشور جنوب شرق آسیا اهداء شده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *