باید از پژوهش‌های منجر به تولید مقاله صرف نظر کنیمعضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: باید از پژوهش‌هایی که صرفاً منجر به تولید مقاله می‌شود صرف نظر کنیم.

دکتر احمد اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اعتبارات پژوهشی ما نسبت به کل کشور اندک است ولی با همین اعتبار هم خروجی کافی نداریم، اظهار کرد: در خیلی از پروژه‌ها هم خروجی داشتیم اما مطلوب نیست.

وی اضافه کرد: سیاست‌گذاران کلان‌ در کنار سیاست‌گذاری، باید مأموریت‌هایی که به دستگاه‌ها محول شده را پایش کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه در این حوزه ضعیف هستیم، متذکر شد: چرایی اینکه دستگاه‌های اجرایی در پژوهش به جایی نمی‌رسند به موازی‌کاری آنها در انجام کار برمی‌گردد.

اسماعیلی با طرح این سوال که چقدر توانسته‌ایم ارتباطات بین دستگاه‌ها را برقرار کنیم؟، افزود: در یک سری جاها پژوهشگران در رده پایین نتوانستند نظر مسئولین استان و منطقه خود را جلب کنند.

وی گفت: در خیلی جاها تلاش جهادی نکردیم و جاهایی مکلف به انجام کار هستیم، سیستم برای ما هزینه کرده و اگر مسئولین حمایت کافی نداشته باشند این تکلیف از ما ساقط نمی‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: پژوهش‌ها در مواردی به هر دلیل با چالش‌هایی مواجه است به عنوان مثال به صورت پیمانی شرکت‌های دانش‌بنیان بیایند مشکل زوال بلوط را بررسی کنند.

وی تصریح کرد: باید از پژوهش‌هایی که صرفاً منجر به تولید مقاله می‌شود صرف نظر کنیم.

اسماعیلی افزود: باید پژوهش‌هایی محور قرار گیرند که پژوهشگر احساس کند اگر کسی آن را نخرید خودشان می‌توانند از خروجی آن بهره‌برداری کنند.

وی گفت: بخشی از دیدگاه‌ها را در تخصیص اعتبار به این سمت و سو سوق دهیم هر چند کم کم پژوهش‌ها دارند به سمت مأموریت‌گرا پیش می روند.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان خاطر نشان کرد: ابزار و نیروی دانشگاهیان و پژوهشگران دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری هستند و برای اینکه بتوانیم ارتباط با صنعت را قوی کنیم و پژوهش‌های پولدارتری انجام دهیم نیاز به نیروهای توانمندتری است.

وی یادآور شد: در حوزه تحصیلات تکمیلی به عنوان ابزار علمی و کمک پژوهشی نگاه را در جذب دانشجو تغییر دهیم. تعداد دانشجویان را کم اما کیفی‌سازی کنیم و بودجه‌های تحقیقاتی دانشجویان ارشد و دکتری را افزایش دهیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *