باید شکاف بین علم و فناوری پر شوداستاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به عدم توازن میان تولیدات علمی و پیشرفت‌های فناورانه در دانشگاه‌ها، گفت: با وجود این‌که کشوردر تولید علم رتبه نخست را در منطقه و جهان اسلام دارد، اما در تبدیل علم به محصول و فناوری وضعیت خوبی نداریم و باید تلاش کنیم تا این شکاف پر شود.

به گزارش ایسنا، «محمدرضا پورمحمدی» در هفدهمین جشنواره پژوهش، فناوری و کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی تبریزبا بیان این‌که  فلسفه نامگذاری ایام و روزها برای مناسبت‌های خاص، برای اهمیت دادن به موضوع و قدردانی از تلاشگران این حوزه است، اظهار کرد: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی، اتفاقات مهمی در عرصه‌های مختلفی رخ داده که یکی از آن‌ها بحث توسعه علمی و فناوری است. 

وی خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنیم که 1.6 درصد دانش جهان را تولید کرده و رتبه نخست تولیدات علمی را در منطقه و جهان ازآن خود کرده‌ایم. 

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که اصالت دانشگاه تولید علم بوده و علم می‌تواند به تکنولوژی تبدیل شود، اضافه کرد: کشورهای تولیدکننده نفت برای داشتن این سرمایه بسیار افتخار می‌کنند این درحالیست که خرید علم ممکن نیست. 

پورمحمدی با بیان این‌که رمز بقای کشور در توسعه علمی است، گفت: خوشبختانه اتفاقات مهمی در حوزه علم و فناوری رخ داده که البته نباید تنها به این جایگاه بسنده کرد. 

وی با اشاره به سابقه بیش از 700 ساله علمی و دانشگاهی تبریز، تصریح کرد: امروز دانشگاه‌های ما در همه رشته‌ها می‌توانند متخصصان زبده‌ای تربیت کنند. 

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به عدم توازن بین تولیدات علمی و پیشرفت‌های فناورانه در دانشگاه‌ها، افزود: این شکاف را خود دانشگاه‌ها باید از طریق تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز فناوری و مراکز رشد پر کنند. 

پورمحمدی با بیان این‌که میان تولیدات علمی و نیازهای جامعه تناسب کامل وجود ندارد، اظهار کرد: امروز بیش از 20 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در استان داریم که اگر با اولویت‌های تحقیقاتی موسسات و سازمان‌ها هماهنگ شوند بخش عمده‌ای از مشکلات قابل برطرف کردن است. 

 وی با بیان این‌که علم به سرعت در حال تغییر است، گفت: یکی از پیامدهای این امر، درهم‌آمیختگی علوم مختلف است و لازم است که دانشمندان علوم مختلف برای پاسخگویی به نیازها در کنار هم باشند. 

  استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به ضرورت ارتقای کیفی سطح مقالات و پژوهش‌ها، بر مقابله با سوءاستفاده‌های علمی در تولید مقالات و پایان‌نامه‌ها تأکید کرد و گفت: در این راستا بر اساس ابلاغیه وزارت کشور، کمیته‌ای برای حمایت از مالکیت فکری در استان تشکیل خواهد شد. 

پورمحمدی همچنین با تبریک هفته پژوهش و قدردانی از محققان و پژوهشگران استان، از رسانه‌ها و مطبوعات خواست تا در فرهنگ‌سازی پژوهش و معرفی پژوهشگران برجسته اهتمام ورزند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *