برای اتوبوس‌ها هم مثل هواپیما چک‌لیست داشته باشیمرئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: من علت حادثه را عدم رعایت ایمنی و استاندارد می‌دانم اگر ایمنی و استاندارد در همه جای کشور رعایت شود چنین حوادثی اتفاق نمی افتد. ما سالهاست پیشنهادی می‌دهیم در این خصوص که اگر مرکزی می‌خواهد از سرویس برای دانشگاه‌ها و مدارس استفاده کند تمام وسایل نقلیه باید بازرسی دوره‌ای شوند که مثل این اتوبوس که فاجعه آمیز شد، نباشند. چطور وقتی یک هواپیما می‌خواهد پرواز کند یک چک لیست فنی برای صدور اجازه پرواز وجود دارد. همین چک لیست برای اتوبوس‌ها هم باید وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان این که نزدیکی‌های زیادی میان سازمان ملی استاندارد و دانشگاه الزهرا وجود دارد گفت: ما در سالهای اخیر بیشتر به سمت استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی و دانشگاهی رفتیم و همکاری‌های خوبی با دانشگاهها داشتیم. ما به دانشگاه الزهرا به عنوان یک همکار نگاه می‌کنیم. این دانشگاه با توجه به رویکرد جمهوری اسلامی بر استفاده از ظرفیت خانوم‌ها می‌تواند نقش موثری در آینده کشور داشته باشد.

مهندس نیره پیروز بخت با بیان اینکه در سالهای اخیر فعالیت‌های خوبی در دانشگاه انجام گرفته، اظهار کرد: دانشگاه الزهرا در حوزه‌های فنی و نظری و پایه وارد شده و این ویژگی باعث می‌شود که سازمان ملی استاندارد هم  که مشابهتی با دانشگاه الزهرا دارد راغب شود در این زمینه قدم بردارد. استفاده از ظرفیت استادان به عنوان کارشناس استاندارد و دانشجویان که نقش موثری برای اشاعه فرهنگ استاندارد می‌توانند داشته باشند برای اشاعه فرهنگ استاندارد بسیار لازم است و باید این امر از دانشجویان شروع شود. بحث انجمن‌های دانشجویی استاندارد از یک تصمیم‌گیری در حوزه‌ سازمان بین‌المللی استاندارد اتفاق افتاد و در دانشگاه الزهرا از این موضوع استقبال شد. گزارش‌های ارسال شده سازمان ایزو نشان می‌دهد نسل جوان پویای ایرانی در بسیاری از حوزه‌ها پیشگام هستند.

وی ادامه داد: من در ابتدا بابت گزارش مخابره شده از کشورهای پیشرفته که نشان می‌داد از ما جلو زده‌اند نگران بودم. که الحمدالله فعالیت‌های استاندارد در دانشگاه الزهرا و علم و صنعت شتاب خوبی گرفت و این باعث افتخار ما بود. در بازدیدی که دبیرکل  ایزو از ایران داشت با دکتر جهانگیری دیدار کردند و ایشان به معاون رئیس جمهور گفت: من اصلا فکر نمی‌کردم که ایران تا این حد پیشرفته باشد و دانشجویان و جوانانی داشته باشد که با این اشتیاق در حوزه‌ استاندارد کار می‌کنند.

پیروزبخت با بیان اینکه اکنون بیشترین تکیه سازمان ملی استاندارد روی فعالیت‌هایی است که در دانشگاهها انجام می‌شود، گفت: دانشگاه‌ها و استادان از بهترین همکاران من محسوب می‌شوند و برای شریک کردن دانشجویان در تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی هم قدم‌هایی برداشته شده که هدف از تفاهم نامه این است که بخشی از فعالیت‌های تصدی گری را به دانشگاه‌ها واگذار کنیم. دانشگاهها نسبت به مکانهای دیگر اولویت بالاتری دارند و این تفاهم نامه‌ها باعث می‌شود پروژه‌های مشترک با هم انجام دهیم چرا که هم شما در دانشگاه الزهرا ظرفیت‌های خوبی دارید و هم در سازمان ملی استاندارد ظرفیت‌های خوبی وجود دارد.

وی درباره‌ ارتقاء قانون در سازمان ملی استاندارد گفت: در این قانون ارکان سازمان ارتقاء یافت. یکی از ویژگی‌های این قانون تاکید ویژه بر فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی است. علاوه بر آن به واسطه این قانون سازمان ملی استاندارد باید زیر نظر مستقیم رئیس جمهور قرار گیرد. در ترکیب شورای عالی استاندارد یک توازن میان کارشناسان برقرار کردیم. این ترکیب علمی شامل افراد  از حوزه‌های صنعتی، پژوهشی و حقوقی است که معاون پژوهشی وزارت علوم هم عضو شورای عالی استاندارد است. در شورای عالی قبلی بیشتر افراد از حوزه صنعتی حضور داشتند. اما ما توازن را برقرار کردیم و در خیلی از اجلاس‌ها از دانشگاهیان استفاده کرده‌ایم چرا که نقش پژوهش و همکاری پژوهش و استاندارد بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به این که دانشگاه الزهرا فعالیت خوبی در حوزه‌ استاندارد داشته گفت: ما روی ۱۰هزار دانشجوی این دانشگاه به عنوان ۱۰ هزار ههمکار و مبلغ استاندارد حساب می‌کنیم. من اعتقاد دارم این تفاهم نامه‌ نباید صرفا روی کاغذ باشد و باید عملیاتی شود. ما در سازمان ملی استاندارد ظرفیت سنجی شبکه آزمایش کشور را انجام دادیم و برای ما مبرهن است که چه ظرفیت آزمایشگاهی در کشور وجود دارد. امیدواریم از ظرفیت‌های آزمایشگاهی دانشگاه الزهرا هم استفاده کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: در سازمان ملی استاندارد کمتر از ۳۵۰۰ پرسنل در کل کشور وجود دارد ولی ما افتخار داریم که نزدیک صد هزار نفر برای ما کار می‌کنند که در سالهای اخیر نیروهای دانشگاهی مانند استادان ودانشجویان هم با ما همکار شدند. فعالیت‌هایی انجام شده که دانش‌یارها هم بتوانند با طی مراحل اداری کارشناس استاندارد شوند. در حال حاضر حدود ۳۰۰ استاد دانشگاه همکار استاندارد هستند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *