بررسی اثرات پیش دیابت/از پیش دیابت تا بیماری‌های قلبی، عروقی و مرگ و میرمرکز بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در بستر “مطالعه قند و لیپید تهران” و در راستای بررسی پیامدهای بیماری‌های غیرواگیر به بررسی تأثیرات وضعیت پیش دیابت طی سالیان بر مردان و زنان پرداخت.

به گزارش ایسنا، حالت “پیش دیابت” به وضعیتی اطلاق می‌شود که فرد قندخون طبیعی ندارد ولی در عین حال مبتلا به دیابت هم نیست، به این مفهوم که قند خون ناشتای فرد بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ است.

مرکز بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در بستر مطالعه قند و لیپید تهران و در راستای بررسی پیامدهای بیماری‌های غیر واگیر به بررسی تأثیرات وضعیت پیش دیابت طی سالیان بر مردان و زنان پرداخت و بر حسب این بررسی نشان داده شد که پیش دیابت در زنان و مردان اثرات متفاوتی دارد.

دکتر فرزاد حدائق، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های متابولیک در این زمینه اظهار کرد: قند ناشتای مختل در خانم‌ها باعث افزایش خطر بیماری فشار خون می‌شود.

مجری این طرح پژوهشی در عین حال متذکر شد: این پدیده در مردان افزایش احتمالی ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی و سکته‌های مغزی را در پی دارد.

وی همچنین به بالاتر بودن خطر بروز بیماری عروقی قلبی در زنان مبتلا به اختلال قندخون دو ساعته اشاره کرد و یادآور شد: اختلال قند خون دوساعته عبارتست از میزان قند خون بین ۱۴۰ تا ۱۹۹، دو ساعت پس از تست تحمل گلوکز.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، این استاد دانشگاه به عنوان نتیجه حاصل از این پژوهش گفت: در نظر گرفتن این تفاوت‌ها می‌تواند موجب افزایش کارایی در برخورد بالینی با افراد پیش دیابتی و نیز طراحی برنامه‌های غربالگری شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *