بررسی انتقال حرارت حین نشاندن fixture ایمپلنت‌های دندانیپژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، رابطه قطر fixture ایمپلنت دندانی و افزایش دما را که ممکن است به دمای «مرگ استخوان» و شکست خوردن ایمپلنت‌های دندانی منجر شود بررسی کرد.

به گزارش ایسنا، مهرناز میردهقان درباره این تحقیق توضیح داد: این پژوهش که روی سیستم ایمپلنتی BioHorizons صورت گرفته است، در سطح بین‌المللی برای اولین بار است که انجام می‌شود. در این پژوهش از روش‌های آزمایشگاهی، اعتبارسنجی و شبیه‌سازی به کمک نرم‌افزار Abaqus برای حصول نتیجه استفاده شده است.

این محقق واحد علوم و تحقیقات درباره نتایج این تحقیق، اظهار کرد: در نتیجه تحقیق مشخص شد برای fixture های قطر سه میلیمتر، هنگام نصب fixture دما به قدری افزایش پیدا نمی‌کند که موجب مرگ استخوان شود و همچنین در fixture های با قطر بالای سه میلیمتر، نگرانی برای افزایش دما وجود ندارد.

وی که این تحقیق را با همکاری مشترک اساتید دانشگاه شهید بهشتی سامان داده است، گفت: در آینده در صدد تحقیق در مورد رابطه سرعت چرخاندن fixture با شکست ایمپلنت دندانی هستیم تا بتوان در زمینه کاهش شکست در کاشت ایمپلنت به دستاورد مطلوبی دست پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، این تحقیق در قالب پایان‌نامه با موضوع «انتقال حرارت حین نشاندن fixture ایمپلنت‌های دندانی» توسط مهرناز میردهقان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر سیامک خرمی‌مهر و جمعی از اساتید دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *