برنامه‌ریزی برای همکاری بیشتر میان دانشگاه فردوسی و دانشگاه‌های افغانستانرییس دانشگاه فردوسی در بازدید هیأت عالی‌رتبه رؤسای دانشگاه‌های برتر افغانستان از این دانشگاه، گفت: روابط میان دانشگاه‌های افغانستان و فردوسی مشهد باید از سطح آموزش فراتر برود و وارد پهنه پژوهش شود.

به گزارش ایسنا، هیأت عالی‌رتبه رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور افغانستان از بخش‌های مختلف دانشگاه فردوسی مشهد بازدید و با رئیس این دانشگاه و معاونان او دیدار کردند.

این هیأت که متشکل از رؤسای دانشگاه‌های سمرقند، بامیان، قندهار، تعلیم و تربیت شهید ربانی و معاونان دانشگاه‌های کابل و ننگر هار بود، پس از بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه و آشنایی با امکانات دانشگاه فردوسی مشهد، در خصوص همکاری‌های علمی دو طرف با مسئولان دانشگاه فردوسی به گفتگو پرداختند.

محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به پیوندهای عمیق تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و زبانی میان خراسان و افغانستان خواستار بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها و پیوندها در گسترش روابط علمی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های افغانستان شد.

وی با اشاره به جایگاه برتر علمی – بین‌المللی این دانشگاه در کشور و سطح منطقه، تحصیل بیش از ۷۰۰ دانشجو از کشور افغانستان در دانشگاه فردوسی را نشان‌دهنده اهتمام ویژه به این دانشجویان کوشا و مستعد دانست.

کافی اعلام آمادگی کرد که روابط میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های افغانستان از سطح آموزش فراتر برود و وارد پهنه پژوهش شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان کشور افغانستان به‌سوی مسائل آن کشور را از روش‌های مناسب برای تحقق این هدف برشمرد.

در این دیدار رؤسا و مدیران دانشگاه‌های کشور افغانستان با تمجید از پیشرفت‌های ملی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر، دانشگاه فردوسی مشهد را دارای شهرت و آوازه‌ای بسیار نیک و مناسب در میان دانشگاه‌های کشور افغانستان معرفی کردند و اشاره کردند که این سخن در میان دانشجویان و استادان افغان رواج دارد که برای کسب دانش و سواد برتر در دانشگاه‌های ممتاز ایران خصوصاً دانشگاه فردوسی مشهد باید تحصیل کرد.

مدیران دانشگاه‌های کشور همچنین خواستار ارتقا سطح علمی استادان دانشگاه‌های افغانستان، اعطا فرصت مطالعاتی به استادان و دانشجویان، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، برگزاری دوره‌های مشترک و همکاری در توسعه آموزش مجازی شدند.

هیأت عالی‌رتبه کشور افغانستان از اداره دانشجویان بین‌الملل، موزه، کتابخانه مرکزی، مرکز فناوری‌های نوین، دانشکده‌های الهیات، ادبیات، علوم تربیتی و روان‌شناسی، حقوق و علوم اداری و اقتصادی بازدید کردند و با مدیران و رؤسای آن مراکز و دانشکده‌ها درباره برنامه‌های مشترک گفت‌وگو و تبادل‌نظر داشتند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، طرفین ضمن معرفی پتانسیل‌های آموزشی و پژوهشی خود پیرامون برگزاری دوره‌های مشترک دکتری، ارشد، آموزش‌های ضمن خدمت، دوره‌های کوتاه‌مدت اساتید، دکتری پژوهش محور، طرح‌های پژوهشی مشترک به توافق رسیدند و مقرر شد با تشکیل کارگروه‌های جداگانه‌ای در زمینهٔ عملیاتی کردن توافقات فوق فعالیت‌های مشترک را آغاز کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *