برگزاری دومین “سمپوزیوم کریسپر” – ایسنا“دومین سمپوزیوم کریسپر” پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، هفتم آذر ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، کریسپر(CRISPR) مخفف (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) است، به طور ساده یعنی تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای که در واقع نوعی سیستم دفاعی در باکتری‌ها برای مقابله با عوامل مهاجم از قبیل ویروس‌ها می‌باشد، که قابلیت کشف DNA عامل بیگانه و بعد نابودی آن را دارد. این تکنیک به دانشمندان این امکان را می دهد که به صورت دقیق و هدفمند توالی های نوکلئوتیدی را در ژنوم موجودات زنده­ ویرایش کنند و از نظر رشد ثبت اختراع و مقالات چاپ شده از زمان شروع آن در صدر موضوعات علمی قرار دارد.

صادق شجاعی دانشجوی دکترای بیوتکنولوژی کشاورزی و دبیر اجرایی دومین سمپوزیوم کریسپر عنوان کرد: با توجه به فعالیت‌ها و پژوهش‌های کشورهای پیشرفته درباره تکنیک کریسپر هدف از برگزاری این سمپوزیوم گسترش و معرفی این تکنیک در کشور جهت استفاده از مزایای آن است. برای مثال با استفاده از این تکنیک می‌توان گیاهانی تولید کرد که نسبت به خشکی و شوری مقاوم باشند یا بازدهی آنان در تولید محصول بیشتر باشد.

در این سمپوزیوم که روزچهارشنبه هفتم آذر ماه در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار خواهد شد، بیش از هفتاد درصد امور کمیته اجرایی را دانشجویان پژوهشگاه عهده‌دار هستند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *