بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها سبب افزایش کیفیت پژوهش‌ها می‌شودایسنا/خراسان رضوی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها سبب افزایش کیفیت پژوهش‌ها می‌شود.

حسین سالارآملی، امروز سوم دی ماه در چهارمین مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان عرب با موضوع «آینده پژوهی جایگاه دانشگاه‌های ایران و جهان عرب در توسعه جهان اسلام» که در دانشکده ادبیات دانشگاه  فردوسی مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد: از کشورهای مختلف از جهان عرب و جمهوری اسلامی ایران درخواست دارم تا در روند توسعه کشورهای مختلف و ناآرامی‌هایی که در اثر تحریم‌ها ایجاد شده به پارادایم آینده توجه کنند که شامل علم و تکنولوژی است. کسی در آینده برنده می‌شود که بتواند از نظر علم و فناوری به جایگاه مناسب خود برسد.

وی افزود: در ایران سه محور اساسی در رابطه با علم و فناوری وجود دارد؛ اولین مدل این است که علم و فناوری در خدمت جامعه باشد، دومین سیاست کلان وزارت علوم جهانی شدن آموزش عالی و قرار گرفتن در چرخه دانایی جهانی و سومین هدف، خدمات فنی و حرفه‌ای است به این معنا که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی شدن از دانشگاه بتوانند مهارتی را کسب کنند.

رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، بیان کرد: براساس آخرین آمار وزارت علوم، 3 میلیون و 612 هزار و 390 دانشجو در دانشگاه‌های کشور در حال تحصیل هستندکه 42 درصد در دانشگاه خصوصی و 58 درصد در دانشگاه‌های دولتی حضور دارند. همچنین از این میزان 53 درصد را آقایان و 47 درصد را بانوان تشکیل می‌دهند. 83 هزار و 129 عضو هیأت علمی داریم که از این تعداد 21 هزار و 481 نفر خانم و 61 هزار 648 نفر آقا هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 43 پارک علم و فناوری و 195 مرکز رشد در ایران وجود دارد که 71 میلیون دلار صادرات دانشی این شرکت‌ها در سال گذشته بوده و 56 هزار نفر در پارک‌ها کار دانشی می‌کنند که تحت پوشش 6487 شرکت هستند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، تصریح کرد: تعداد مقالات علمی  در ایران همواره رشد داشته است . در سال 1998 حدود 1222 مقاله علمی ارائه کردیم که سال گذشته این رقم به 60037 مقاله رسیده است. همچنین در سال 2018 حدود 457 دانشمند ایرانی highlt cited شدند.

 دانشگاه فردوسی جزء 10 دانشگاه برتر در تولید مقالات مشترک بین‌المللی است

رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، عنوان کرد: در حوزه بین‌المللی‌سازی در 2014، 8200  مقاله بین‌المللی ارائه کردیم که در سال 2017 به 13 هزار 718 مقاله رسیده است. دانشگاه فردوسی مشهد همواره جزء 10 دانشگاه برتر در تولید مقالات مشترک در سطح بین‌الملل است.

سالارآملی گفت: بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها سبب افزایش کیفیت پژوهش‌ها می‌شود. در سال 2019 حدود 67 هزار و 243 مقاله در سطح جهان اسلام وجود داشت که از این تعدا  54 مقاله از طرف ایران ارائه شده است.

وی اضافه کرد: دانشجویان خارجی در ایران 38 هزار و 640 نفر هستند و حدود 5000 دانشجو از کشورهای عربی در ایران تحصیل می‌کنند که از این تعداد 1692 نفر در مقطع لیسانس، 2225 نفر در مقطع فوق لیسانس، 974 نفر در مقطع دکتری در ایران مشغول به تحصیل هستند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران مقام شانزدهم در صدر دنیا را از نظر علوم کسب کرده است و در منطقه نیز مقام اول را از آن خود کرده است. از جمله سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال جهان عرب می‌توان به ایجاد تحقیقات مشترک، مدارک مشترک، ایجاد شعبه در جهان عرب و.. اشاره کرد.

رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: همه ما کشورهای مسلمان هستیم و در این راستا سازمان کنفرانس اسلامی وجود دارد که دارای دو چتر بزرگ آموزش و فناوری است. درگیری آینده بر روی پارادایم علم و فناوری است و شک نکنید که بیشتر فشارهایی که به جمهوری اسلامی ایران وارد می‌شود به جهت ممانعت از رشد و توسعه علم و فناوری در این کشور است.

سالارآملی تصریح کرد: علم در کشور ما بومی است و با زحمت و تلاش خودمان ایجاد شده است، اما این علم را محدود به ایران نمی‌دانیم و درهای کشور ما در زمینه همکاری علمی و فناوری به سوی تمامی کشورها باز است و این آمادگی را داریم که تمامی داشته‌های علمی خود را در اختیار کشورهای جهان اسلام و عرب قرار دهیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *