تاثیر نوسانات ارز بر قیمت مواد مورد نیاز تحقیقاتی/تعرفه کالاهای تولید داخلی افزایش نیابدرییس مرکز پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: در ماه‌های گذشته در برخی موارد هزینه‌ها بین 50 تا 100 درصد قیمت مواد مورد نیاز در تحقیقاتی که ما در گذشته تهیه می‌کردیم، افزایش داشته است.

افزایش 100درصدی قیمت مواد موردنیاز تحقیقاتی باافزایش قیمت ارز/تعرفه کالاهای تولیدی افزایش نیابد

دکتر جغتایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه نوسانات اخیر ارز تاثیر زیادی بر روی فعالیت مراکز تحقیقاتی داشته است، افزود: برای انجام تحقیقات نیاز به مواد آزمایشگاهی است و متاسفانه شرکت‌ها در حال حاضر یا این مواد را تهیه نمی‌کنند و یا با قیمت‌های بسیار گزاف به ما عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: انتظار از دولت این است که بتواند همان ارز 4200 تومانی را که وعده داده است، به شرکت‌هایی که وارد کننده وسایل آزمایشگاهی برای تحقیقات هستند، بدهد و همچنین مقابل واردات محصولاتی که در داخل تولید می‌شود، بایستد. 

رییس مرکز پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خواست ما از دولت این است که شرایطی را مهیا کند تا مواد آزمایشگاهی که مورد نیاز برای انجام تحقیقات هستند و در کشور امکان تهیه آن‌ها نیست، به راحتی وارد شوند تا بتوانیم تحقیقات و متعاقبا تولیدات خود را انجام دهیم و از سوی دیگر نیز انتظار داریم ارز به وسایل و تجهیزاتی که در داخل تولید می‌شوند و امکان تولید آن‌ها در داخل وجود دارد، اختصاص داده نشود تا ارز کشور هدر نرود. 

دکتر جغتایی افزود: در حال حاضر پوست و پودر استخوان توسط چند مرکز تولید می‌شود و انتظار می‌رود جلوی واردات این‌ها گرفته شود؛ چراکه وسایلی که در بالین استفاده می‌شود، حجم و هزینه بالایی دارد؛ اما نیازهای تحقیقاتی از جمله مواد اولیه و مواد مصرفی و دستگاه‌ها حجم زیادی ندارند.

رییس مرکز پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: در ماه‌های گذشته در برخی موارد هزینه‌ها بین 50 تا 100 درصد قیمت مواد مورد نیاز در تحقیقاتی که ما در گذشته تهیه می‌کردیم، افزایش داشته است.

جغتایی اظهار کرد: نباید تعرفه کالاهایی که در کشور تولید می‌شوند از سوی دولت افزایش یابد تا موجب ضرر واردکننده شود و بدین طریق از تولید داخل حمایت شود. 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *