تاکید وزیر علوم بر لزوم فعالیت شبکه‌ای مراکز پژوهشیوزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید موسسات پژوهشی از فعالیت پراکنده و جزیره‌ای فاصله گرفته و در یک شبکه مرتبط و هم‌افزا با یکدیگر عمل کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در بیست و نهمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اظهار کرد: منابع مالی پژوهش در کشور محدود است و باید سعی شود این منابع محدود به شکل هدفمند و در قالب یک برنامه استراتژیک هزینه شود.

وزیر علوم افزود: نبود یک برنامه کلان راهبردی در بخش آموزش به این بخش نیز آسیب وارد کرده که توسعه بی‌رویه و پراکنده موسسات آموزش عالی در دهه گذشته از آثار نبود برنامه‌ریزی کلان است.

دکتر غلامی اظهار کرد: اینکه استعدادهای برتر و نخبگان کشور صرفاً فعالیت به عنوان استاد و عضو هیات علمی را دورنمای شغلی خود محسوب کنند، فرآیند معیوبی است و باید شرایطی را فراهم کنیم که نخبگان در موسسات پژوهشی و به عنوان پژوهشگر فعالیت کنند.

وی تاکید کرد: باید بدانیم چه تعداد دانشجو را برای چه هدفی و با چه دید کلانی تربیت می‌کنیم.

وزیر علوم تصریح کرد: جامعه از دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی انتظار دارد در حل مشکلات جامعه موثر باشند که این امر نیازمند پیوند دانشگاه‌ها با صنایع و همچنین فعالیت به هم پیوسته مراکز پژوهشی است.

وی با اشاره به موفقیت های پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، این دستاوردها را نتیجه ثبات مدیریت و شخصیت علمی – اجرایی رئیس این موسسه عنوان کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *