تبادل علم و فناوری در سطح بین‌المللی مهم‌ترین استراتژی وزارت علومقائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل توجه جدی به اثرگذاری پژوهش‌ها در جامعه را ضروری دانست و گفت: مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران در وزارت علوم تبادل علم و فناوری در سطح بین‌المللی است.

به گزارش ایسنا، حسین سالارآملی در جریان سفر خود به استان یزد با حضور در نخستین کنفرانس رؤسای دانشگاه‌های ایران و مجارستان که به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد، اظهار کرد: این کنفرانس موجب افزایش اطلاعات طرفین از وضعیت نظام آموزش عالی در دو کشور می‌شود که در فرآیند افزایش و تقویت همکاری‌ها در آینده بسیار اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان این‌که ایران در رده میانه کشورهای درحال‌توسعه قرار دارد، نقش دانشگاه‌ها را در فرآیند تحول جوامع بسیار مهم دانست و افزود: مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران تبادلات علمی و فناوری در سطح بین‌المللی است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه سخن خود به سه هدف عمده این سیاست اشاره کرد و گفت: اهداف اصلی این سیاست در جمهوری اسلامی ایران مواردی از قبیل حل مشکلات جامعه در کنار تجاری‌سازی پژوهش و نتایج، توسعه آموزش حرفه‌ای و بین‌المللی کردن آموزش عالی (دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی) است.

سالار آملی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان گزارشی آماری از وضعیت نظام آموزش عالی در ایران پرداخت و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۸۱ هزار نفر هیات‌علمی در بخش دولتی و خصوصی به نام آموزش عالی در حال فعالیت هستند.

وی همچنین از ۵۳ هزار و ۳۴۰ مقاله منتشر شده پژوهشگران ایرانی در مجلات بین‌المللی اسکوپوس و آی اس آی خبر داد و گفت: در سال ۲۰۱۸ طرح‌های مشترک پژوهشی بین ایران و سایر کشورها به ۴۶۶ مورد افزایش یافت که از این تعداد حدود ۵۰ درصد آن‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

قائم مقام وزیر علوم با اشاره به اثرگذاری پایین این پژوهش‌ها در جامعه ایرانی این مساله را بزرگ‌ترین چالش دانست و توجه جدی به اثرگذاری پژوهش‌ها را در جامعه خواستار شد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در ایران در راستای تقویت حوزه علم و دانش از تأسیس ۴۳ پارک علم و فناوری، ۱۸۶ مرکز رشد، ۳۰ هزار مرکز پژوهشی، ۲۳۱ میلیون دلار صادرات پژوهشی و فعالیت بیش از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور خبر داد.

سالارآملی در پایان بر همکاری‌های ایران و مجارستان در زمینه فعالیتهای پژوهشی مشترک، دوره‌های تحصیلی مشترک، راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا و گروه‌های پژوهشی مشترک تأکید کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *