تدوین آئین نامه ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحدهای دانشگاه آزادرئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گفت: تهییج خلاقیت و شناسایی استعدادهای درخشان به منظور توانمندسازی بیشتر آنها در جهت حل مسائل کشور، مأموریت اصلی باشگاه است.

به گزارش ایسنا، دکتر بابک نگاهداری رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ضمن تأکید بر اهمیت و جایگاه باشگاه در دوره جدید، مأموریت اصلی این مجموعه را تهییج خلاقیت و روحیه پژوهش و جستجوگری در دانش‌آموزان و دانشجویان به منظور شناسایی استعدادهای درخشان و نخبه برای توانمندسازی بیشتر آنها در جهت حل مسائل کشور دانست.

وی با بیان اینکه خروجی چنین نظامی تربیت پژوهشگران، فناوران و مدیران آینده کشور از بین نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: با توجه به رویکردهای جدید، تغییرات تحول‌آفرینی در آئین‌نامه‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان صورت گرفته که پس از تصویب نهایی در هیأت امنای باشگاه، به واحدها ابلاغ خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه پیش‌نویس آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها تهیه و برای رؤسای واحدها در استان‌ها و رؤسای باشگاه‌های واحدها ارسال شده است، تصریح کرد: آئین‌نامه جدید عضویت در باشگاه، دستورالعمل راه‌اندازی باشگاه‌های تخصصی و حرفه‌ای، شیوه‌نامه برگزاری مسابقات، دستورالعمل ارزیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه‌ها و… از مهم‌ترین این موارد است.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دستورالعمل مسابقات، رویدادها، جشنواره‌ها و المپیادهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جهت ارتقای دانش، توانمندسازی، حمایت و تسهیلات هدفمند و ساماندهی فعالیت‌ها و مسابقات در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فناوری و اندیشه‌ورزی در راستای مشارکت دانشجویان در حل مسائل کشور ارائه شده است.

وی افزود: بر اساس این دستورالعمل‌ها، باشگاه هر واحد که در مسابقات استانی موفقیتی کسب کند، دارای باشگاه تخصصی می‌شود و در مسابقات ملی شرکت خواهد کرد. به همین ترتیب باشگاه‌های تخصصی که در مسابقات ملی موفق شوند، دارای باشگاه حرفه‌ای جهت اعزام به مسابقات بین‌المللی می‌شوند.

نگاهداری ادامه داد: باشگاه‌های واحد اعضای استعدادهای برتر، باشگاه‌های تخصصی اعضای استعداد درخشان و باشگاه‌های حرفه‌ای اعضای نخبه را تحت پوشش قرار خواهند داد.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در آئین‌نامه عضویت، تصریح کرد: در آئین‌نامه قبلی اعضا در چهار گروه با عناوین عضو عادی، عضو پژوهشگر، عضو استعداد درخشان و عضو نخبه تعریف شده بودند، اما آئین‌نامه جدید بر سه گروه استعداد برتر، استعداد درخشان و نخبه تأکید دارد. جداول پیچیده جهت ارتقای عضویت که بعضاً به دلیل پیچیدگی باعث ایجاد بروز خطا در جذب افراد شایسته می‌شد، با مجموعه‌ای از شرایط استاندارد جایگزین شده است.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در راستای افزایش کارآیی و بهره‌وری فعالیت‌های باشگاه، آئین‌نامه ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه واحدها تدوین شده است، اظهار کرد: بر اساس این آئین‌نامه؛ باشگاه هر واحد در پایان هر سال بر اساس عملکرد به چهار گروه باشگاه با رتبه عالی، خوب، متوسط و ضعیف دسته‌بندی می‌شود.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نگاهداری در پایان گفت: باشگاهی که بهترین عملکرد را داشته و بیشترین امتیاز را کسب کند، به عنوان باشگاه ممتاز معرفی خواهد شد. حق مسئولیت و نحوه تمدید قرارداد رؤسای هر باشگاه نیز بر اساس رتبه اخذشده تعیین خواهد شد. آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه دانش‌آموزی نیز تهیه شده که در مرحله بعد به نظرخواهی گذاشته می‌شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *