تدوین آئین نامه استاد همکار پژوهشی در دانشگاه امیرکبیررئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تدوین آئین نامه مربوط به استاد همکار پژوهشی در این دانشگاه گفت: یکی از شاخص‌های دستیابی به دانشگاه نسل سوم این است که در دانشگاه‌ها باز باشد و افراد به راحتی بتوانند با دانشگاه فعالیت علمی و آموزشی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد معتمدی در مراسم روز استاد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اصلاح هرم اعضای هیأت علمی از برنامه‌های اصلی دانشگاه بود که از سال ۹۳ این روند آغاز شده و تا کنون ادامه دارد و اساتید عملکرد خوبی در این حوزه داشته‌اند.

وی با بیان اینکه هرم اعضای هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر بهبود یافته است، تاکید کرد: تعداد ۱۱۷ عضو هیأت علمی جدید طی سال‌های اخیر در دانشگاه جذب شده‌اند. همچنین ۱۳۱ پرونده تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی داشتیم و هر ۱۵ روز یک بار شورای جذب دانشگاه برگزار می‌شود تا اساتید دغدغه تبدیل وضعیت نداشته باشند.

معتمدی گفت: در دانشگاه حدود ۱۰۰ عضو هیأت علمی بازنشسته یا فوت شده‌اند که در ازای این اساتید جذب جدید داشته‌ایم. بر اساس آمارهای موجود میانگین سنی اعضای هیأت علمی دانشگاه پایین آمده و اکنون به ۵۰ سال رسیده است که این امر به دلیل جذب اعضای هیأت علمی جدید در دانشگاه است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: جذب دانشجوی بهتر از اهداف معاونت آموزشی این دانشگاه است که در این راستا در حال برنامه‌ریزی هستیم. عمدتاً ورودی‌های این دانشگاه از دانشگاه‌های سطح یک است.

معتمدی گفت: دانشجویان مشمول تسهیلات بنیاد ملی نخبگان این دانشگاه در سال ۹۳ حدود ۴۸ نفر بودند که این رقم در سال ۹۷ به ۱۱۰ نفر رسیده است. در حال حاضر این دانشگاه ۱۲ هزار و ۴۱۴ دانشجو فعال دارد که تعداد دانشجویان فعال در مهرماه سال گذشته ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر بود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: ۱۰ الی ۱۲ درصد دانشجویان این دانشگاه در پردیس خودگردان تحصیل می‌کنند که این آمار نسبت به دیگر دانشگاه‌ها بسیار کم‌تر است و به نوعی توازن در پذیرش دانشجویان پردیسی داشته‌ایم. همچنین بازنگری برنامه‌های درسی مقطع کارشناسی در دانشگاه نیز آغاز شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: بحث مهارت افزایی مورد تاکید وزارت علوم و این دانشگاه است همچنین دانشگاه در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان نیز برنامه ریزی های متعددی انجام داده که این برنامه‌ها در معاونت‌های آموزشی و پژوهشی پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: دانشگاه در حوزه تولید مقالات از وضعیت خوبی برخوردار است و به صورت میانگین ۴.۲ مقاله به ازای هر استاد در دانشگاه تولید می‌شود که این آمار بسیار خوبی است.

معتمدی افزود: در حال حاضر از نظر کیفیت مقالات نیز نسبت به دیگر دانشگاه‌های صنعتی کشور در جایگاه مناسبی قرار داریم.

رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه حضور اساتید در کنفرانس‌ها کاهش یافته است، گفت: مشکلات ارزی اثر خودش را در این حوزه نشان داده است.

معتمدی خاطرنشان کرد: در حوزه پسا دکتری رشد خوبی داشتیم و این موضوع یکی از مواردی است که می‌تواند ما را در شاخص‌های پژوهشی ارتقا دهد بنابراین برنامه داریم تعداد دوره‌های پسا دکتری را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در حوزه ارتباط با صنعت دانشگاه جهش خوبی داشته است، اظهار کرد: تشویق‌ها و تغییر آئین نامه‌ها در بسیاری موارد موجب ایجاد جهش می‌شود و اگر به دنبال افزایش رشد در حوزه ارتباط با صنعت هستیم نیازمند برنامه ریزی های جدید خواهیم بود. ضمن اینکه استاد همکار پژوهشی تجربه جدیدی بود که در سال ۹۷ در دانشگاه پیگیری شد و برنامه داریم این موضوع را توسعه دهیم. معتمدی گفت: استاد همکار پژوهشی به اساتیدی گفته می‌شود که استخدام ما نیستند اما وقت زیادی را در دانشکده‌ها حضور دارند و اساتید همکار پژوهشی متشکل از اساتید داخلی و خارجی هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: یکی از تفاوت‌های اساسی دانشگاه‌های نسل سوم این است که درب دانشگاه برای تمامی افرادی که توانایی علمی و فنی دارند باز باشد.

دکتر معتمدی گفت: آئین نامه‌ای در خصوص استاد همکار پژوهشی در دانشگاه تدوین شده است که جزئیات آن اعلام خواهد شد. درحال حاضر این دانشگاه دارای ۴ نشریه علمی است که برنامه داریم ۲ نشریه را به ISI ارتقا دهیم.

دکتر معتمدی ادامه داد: در راستای توسعه فعالیت‌های فناورانه برنامه داریم در دانشکده‌ها یک مرکز نوآوری ایجاد کنیم.

وی با اشاره به توسعه فعالیت‌های بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال گذشته گفت: تعداد تفاهم نامه‌ها و قراردادهای بین المللی این دانشگاه افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: تعداد مقالات مشترک بین الملل این دانشگاه از حدود ۴۰۰ مورد به ۹۰۰ مورد ارتقا یافته است و همچنین پروژه‌های مشترک بین المللی دانشگاه نیز افزایش یافته است و این دانشگاه حدود ۹ دوره مشترک با دانشگاه‌های خارجی دارد.
 

وی با بیان اینکه ۲۳۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول تحصیل هستند، تاکید کرد: تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه باید افزایش یابد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه در ۴ رتبه بندی که مورد قبول وزارت علوم است، فعالیت دارد، گفت: از این ۴ رتبه بندی در ۳ رتبه بندی در میان دانشگاه‌های صنعتی کشور رتبه نخست و در یک رتبه بندی در جایگاه دوم قرار گرفته‌ایم.

دکتر معتمدی اضافه کرد: همچنین دانشگاه در رتبه بندی کیو اس در بخش ارجاعات جایگاه ۲۸ دنیا دارد و از بسیاری دانشگاه‌های خوب دنیا در این حوزه بالاتر است و در بحث ارائه خدمات مشاوره به دانشجویان افزایش ۴۵ درصدی داشته‌ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه نیز رشد ۲۰ درصدی داشته است و خوابگاه‌های این دانشگاه از نظر کیفیت در رتبه ۱ تا ۳ قرار گرفته‌اند.

دکتر معتمدی گفت: تعداد مجوزهای داده شده به برنامه‌های دانشجویی نیز از ۲۱۳ مورد به ۵۷۷ مورد افزایش داشته است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *