تعیین توالی ژنوم میتوکندری یک جلبک سبز و ثبت آن در پایگاه مرجع RefSeqتوالی کامل ژنوم اندامک میتوکندری به نام دانشگاه الزهرا س در پایگاه داده توالی‌های مرجع (RefSeq) معرفی شد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران دانشکده علوم زیستی دانشگاه الزهرا، توانستند با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی و بیوانفورماتیکی به توالی کامل ژنوم میتوکندری جلبک سبز Chlorosarcinopsis eremi دست یابند و آن را در پایگاه داده GenBank به ثبت رسانند. اطلاعات ثبت شده به عنوان توالی مرجع با شماره دسترسی NC_۰۴۱۴۳۰ وارد پایگاه داده RefSeq شده است.

این دستاورد گوشه‌ای از نتایج حاصل از تحقیقات گسترده در شناسایی تنوع میکروارگانیسم های فتوتروف اکوسیستم‌های بیابانی و سنگی ایران است که به راهنمایی دکتر پریسا محمدی و دکتر محبوبه ضرابی توسط دانش آموخته دکترای رشته میکروبیولوژی خانم فاطمه خانی جوی آباد انجام شده است.

RefSeq پایگاه داده توالی‌های مرجع از NCBI در امریکاست که توالی‌های ثبت شده در GenBank را رصد کرده و توالی‌های کامل و منحصر بفرد نوکلئوتیدی که به درستی تفسیر شده اند را جمع آوری می‌کند و آنها را به عنوان توالی‌های استاندارد برای مطالعات پیشرفته زیستی نظیر مطالعات ژنومیک و فیلوژنتیک در اختیار پژوهشگران سراسر دنیا قرار می‌دهد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه الزهرا، بخشی از اطلاعات در خصوص اکوسیستم‌های بیابانی و سنگی ایران که در آزمایشگاه‌های دکتر سپهر گروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا انجام شده در مجلات معتبر علمی به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *