تمام واحدهای دانشگاهی ملزم به ثبت‌نام در سامانه کمیته اخلاق شدندمدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی سامانه جدید کمیته اخلاق در وزارت بهداشت و لزوم ثبت‌نام تمامی واحدهای دانشگاهی در این سامانه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر هنگامه بختیار درخصوص راه‌اندازی سامانه کمیته اخلاق در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یک سامانه ملی در سطح کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه‌اندازی شده است که تمامی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور یا دانشگاه‌هایی که کد اخلاق گرفته‌اند، ملزم به ثبت نام در این سامانه هستند.

وی افزود: تمامی تحقیق‌های زیست محیطی و زیست پزشکی که نیازمند داشتن شناسه اخلاق است، باید در کمیته اخلاق آن واحد مطرح شود تا پایان‌نامه و طرح مورد نظر کد اخلاق دریافت کند.

مدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بر مبنای سیستمی که در کمیته اخلاق وجود دارد، 9 نفر (3 حقوقدان، 3 پژوهشگر و متخصص اخلاق زیست‌پزشکی و 3 متخصص اپیدمیولوژی) باید در دپارتمانی که کمیته اخلاق در آنجا قرار می‌گیرد، وجود داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بختیار در پایان تصریح کرد: کمیته اخلاق وظیفه دیگری نیز دارد و آن بررسی شکایت‌ها است که مربوط به بررسی حوزه پژوهش است. به عنوان مثال اگر یک نفر یا یک مجله از پژوهشگری شکایت کند که مقاله‌ای در آن سرقت و یا تقلب شده است، این موضوع در کمیته اخلاق ملی و در داخل دانشگاه و کمیته‌های اخلاق سازمانی بررسی و پیگیری می‌شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *