تمرکز دانشگاه آزاد بر پژوهش‌های ثروت‌آفرین دانش‌بنیانرئیس دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت آفرین دانش‌بنیان را از استراتژی‌های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد رهبر در بیست و یکمین شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان که صبح امروز (دوشنبه،هشتم مرداد) در واحد سنندج برگزار شد، با اشاره به بازدید خود از محصولات دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان، گفت: برنامه‌ریزی برای توسعه محصولات دانش بنیان و فعالیت‌های پژوهشی از ضرورت‌های ادامه حیات و رسالت دانشگاه است.

وی با اشاره به دلایل واقعی کاهش جمعیت دانشجویی، اظهار کرد: با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزی کشور، طبیعی است تعداد دانشجویان نیز کم شود، اما در سال‌های آتی شاهد افزایش دانشجو خواهیم بود، چرا که خروجی آموزش و پرورش متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ها خواهند بود.

لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای شهریه‌ای

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر افزایش منابع مالی غیرشهریه‌ای و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان، خاطر نشان کرد: این امر تنها با انجام فعالیت‌های پژوهشی، کارآفرینی و تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان امکان‌پذیر است.

رهبر با اعلام رضایت از تولید محصولات دانش‌بنیان واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان، گفت: فرهنگ پژوهش‌های ثروت آفرین تولیدی در روند شکل‌گیری دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم باید با محوریت مساله یابی و حل مساله در تمامی واحدهای دانشگاهی ترویج یابد.

وی در ادامه زمینه پژوهش و کشف منابع درآمدزایی دانش‌بنیان را با توجه به مزیت هم‌جواری استان کردستان با اقلیم کردستان عراق مطلوب دانست و افزود: تحقق این موضوع منوط به نیازسنجی، شناخت فرهنگ منطقه، شناسایی زمینه‌های مورد نیاز مردم و ضرورت‌های توسعه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محصولات مشابه دانش بنیان تولید می‌شود که باید برای تجاری‌سازی و فروش مطلوب محصولات با سازوکاری مشخص تجمیع شوند.

رهبر تجاری‌سازی محصولات را منوط به معرفی درست محصول به بازار و مصرف کننده دانست و افزود: کاهش هزینه‌های تولید، تضمین صرفه اقتصادی و افت درصد خطرپذیری از ضرورت‌های تجاری‌سازی محصولات است.

برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت آفرین دانش بنیان

وی برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت آفرین دانش بنیان را از استراتژی‌های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: فعالیت دانشگاه در سی سال گذشته منحصر به حوزه توسعه آموزش بوده، اما سی ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به حسب نیازهای تاریخی و حیاتی کشور به حوزه پژوهش و فن آوری اختصاص دارد.

 رهبر تأکید کرد: واحدهای دانشگاهی برای افزایش رشته‌های تحصیلی با توجه به آینده پژوهشی و گسترش علم در حوزه تولید ثروت اقدام کنند.

وی ادامه داد: توسعه رشته‌های بین رشته‌ای در تحصیلات تکمیلی با محوریت حل مسأله و مهارت آفرینی باشد. در حال حاضر حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری، رسالت دانشگاه در کمک به تأمین توسعه و استقلال میهن، ضرورت حیاتی جامعه دانشگاهی کشور است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تشکیل “بانک ایده‌ها”، تدوین “دستورالعمل‌های تشویقی برای دانشجویان نخبه و صاحبان ایده”، ارائه “الگوی بازاریابی تضمینی” و روش‌های صحیح نیازسنجی با هدف تبدیل ایده به محصول از بهترین شیوه‌های دست‌یابی به منابع مالی و درآمدهای غیرشهریه‌ای است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *