توسعه کشور برمبنای اقتصاددانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد/پارک‌ها ذی‌نفعان خود را شناسایی کنندمعاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم معارفه رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: توسعه کشور بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند در این آئین به اجرای طرح‌های صنعتی بزرگ در دهه چهل در استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: اگر در گذشته راه‌اندازی طرح‌های بزرگ، پرورش مدیران صنعتی و سرمایه‌گذاری دولتی، برنامه اصلی توسعه کشور بود، امروزه توسعه کشور بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان، در دستور کار قرار دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: اگر در گذشته کنار هم آوردن سرمایه، مدیریت و انتقال فناوری از خارج از کشور می‌توانست مسیر پیشرفت را فراهم کند؛ در شرایط کنونی توسعه دانش‌بنیان به همت ملی و سازمانی نیاز دارد و موفقیت در کشورها منوط به استفاده از تمام اجزا در کنار هم است. نیازهای ما محور توسعه است و تمامی سازمان‌هایی که در یک منطقه فعالیت می‌کنند، در توسعه این بخش از اقتصاد نقش اساسی ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان ما باید به گونه‌ای تربیت شوند که ریسک‌پذیری بالایی داشته باشند و با مفاهیم جدیدی مثل مدل کسب و کار، سرمایه‌گذاری، منابع انسانی و کار تیمی آشنا شده باشند، افزود: مجموعه‌هایی مانند پارک‌های علم و فناوری برای موفق بودن حتماً باید ارتباط بسیار قوی با دانشگاه‌ها داشته باشند.

دکتر برومند خاطرنشان کرد: اگر علاقه‌مند هستیم فرزندان‌مان در منطقه برای خود ثروت‌آفرینی کنند، باید راهبردها و برنامه‌های پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها همسو باشند و حمایت سایر مسئولان استان مکمل این ارتباط خواهد بود؛ این ارتباطات باید علاوه بر ارتباطات سازمانی یک نوع ارتباطات شخصی و عاطفی نیز باشد تا بتواند موجب پیشرفت شود.

وی با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری باید ذی نفعان خود را شناسایی کنند و به انتظارات آنها به درستی پاسخ دهند، عنوان کرد: واحدهای فناور، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، ذینفعان پارک‌ها هستند؛ شناسایی ذینفعان، کیفیت فعالیت پارک‌های علم و فناوری را ارتقا خواهد بخشید و پارک‌ها باید به عنوان پلت فرم توسعه استان شناخته شوند و در تصمیم‌گیری‌های کلیدی بار از دوش استان بردارند.

وی افزود: پارک‌های علم و فناوری باید محل حضور نخبگان و فعالان کسب و کار باشند و برای نیل به این اهداف نیاز به سازمانی بسیار مدرن داریم.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند در خاتمه ضمن معرفی دکتر عبدالرضا واعظی رئیس جدید پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، توسعه هر چه بیشتر پارک و تعامل سازنده با نهادها، دانشگاه‌ها و صنایع را خواستار شد و از خدمات شانزده ساله دکتر محمدعلی حسینپور فیضی رئیس قبلی این پارک نیز تقدیر کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *