تکمیل ۱۶ آزمایشگاه جامع تحقیقاتیبه دنبال محدود شدن منابع مالی برای تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در شرایط تحریم، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پیاده‌سازی “مدل آزمایشگاه جامع در دانشگاه‌ها” را در دستور کار قرار داده است. بر اساس مدل فوق تاکنون ۱۱ آزمایشگاه در دانشگاه‌های تیپ یک و دو تکمیل شده و ۱۶ آزمایشگاه جامع در دانشگاه‌های تیپ دو و سه در حال تکمیل است.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، به برنامه این معاونت برای تکمیل شبکه آزمایشگاه‌های جامع تحقیقات اشاره کرد و توضیح داد: در قدم اول ۱۱ آزمایشگاه در دانشگاه‌های تیپ یک و دو آزمایشگاه در دانشگاه‌های تیپ ۲ را تکمیل کردیم.

شاهین آخوندزاده اضافه کرد: در گام دوم تکمیل ۱۶ آزمایشگاه جامع دانشگاه‌های تیپ دو و سه در حال انجام است و ظرف یک الی دو سال آینده به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

خرید متمرکز مواد مصرفی؛ گامی در جهت توسعه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی

وی گفت: به منظور آن که بتوانیم مواد مصرفی آزمایشگاه‌ها را ارزان‌تر بخریم، خرید آن‌ها را به صورت متمرکز انجام می‌دهیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه خرید مواد مصرفی به صورت تک به تک از سوی آزمایشگاه‌های جامع نیازمند صرف هزینه بیشتر است، گفت: یکی از دانشگاه‌های خوب کشور در حال حاضر متولی خرید مواد مصرفی برای آزمایشگاه‌های جامع شده و منابع اعتباری جدید نیز به آن اختصاص داده شده است تا این خرید را به صورت متمرکز انجام دهد و این اقدام گامی در راستای توسعه شبکه جامع آزمایشگاه‌های تحقیقاتی به شمار می‌آید.

به گزارش ایسنا، مدل آزمایشگاه‌های جامع (Core fascilitie) مدل آزمایشگاهی است که در آن تمام امکانات گران‌قیمت آزمایشگاهی در یک مکان در دانشگاه متمرکز شده و همه دانشکده‌ها از آن‌خدمات مورد نیاز را دریافت می‌کنند. بدین ترتیب وسایل آزمایشگاهی در دانشکده‌های مختلف دانشگاه پراکنده نخواهند بود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *