حضور 4 مرکز ایرانی در کارگاه بین‌المللی مقایسه‌ بین آزمایشگاهی اندازه‌گیری نانوذراتکارگاه تخصصی مربوط به برنامه‌ بین‌المللی مقایسه بین آزمایشگاهی اندازه‌گیری نانوذرات با حضور نماینده‌ 4 مرکز تحقیقاتی ایران در بانکوک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، کارگاه تخصصی مربوط به برنامه‌ بین‌المللی مقایسه بین آزمایشگاهی اندازه‌گیری نانوذرات، با حضور 17 مرکز تحقیقاتی از کشورهای ایران، انگلستان، تایلند، اندونزی، مالزی، تایوان و فیلیپین به میزبانی مرکز ملی فناوری نانوی تایلند (NANOTEC) و با حمایت فروم آسیایی نانو (ANF) در بانکوک برگزار شد.

در این کارگاه اندازه‌گیری نانوذرات با استفاده از روش‌های پراکندگی نور پویا (DLS)، میکروسکوپ نیروی اتمی(ANF)، میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) با مدیریت مرکز NANOTEC تایلند با حضور 7 کشور انجام شد که از ایران دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه صنعت نفت، مرکز تحقیقات رازی و بنیاد علوم کاربردی رازی شرکت داشتند. این کارگاه تخصصی با هدف بررسی نتایج این مقایسه‌ بین آزمایشگاهی، آموزش و ارتقای سطح آگاهی و ارائه‌ خدمات آزمایشگاه‌های شرکت کننده در حوزه‌ اندازه‌گیری و تعیین مشخصات نانوذرات برگزار شد.

در این نشست در خصوص موضوعاتی چون اندازه‌گیری و استاندارد در بخش توسعه‌ کیفی محصولات، چگونگی اندازه‌گیری نانوذرات، روش‌های صحیح اندازه‌گیری و محاسبات، راهبردهای محاسبات عدم قطعیت و وابستگی برخی اندازه‌گیری‌ها به روش انجام آزمون پرداخت و اتخاذ راهبرد صحیح در حوزه‌ اندازه‌گیری بحث و تبادل نظر شد.

در سال 2014 آزمایشگاه کفا، پژوهشگاه صنعت نفت و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی در مقایسه‌ بین آزمایشگاهی که توسط ANF برگزار شده بود، شرکت داشتند و این دومین حضور نمایندگان ایران در مقایسه‌ آزمایشگاهی بین‌المللی است.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، مقایسه‌ بین آزمایشگاهی بعدی در سال 2019 برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *