حمایت از ۱۰۰ پایان‌نامه‌ فناورانهشهرک علمی، تحقیقاتی اصفهان از حمایت از ۱۰۰ پایان‌نامه‌ فناورانه خبر داده و مهلت اعلام آمادگی دانشجویان برای بهره‌مندی از این حمایت‌ها را تا ۱۰ خرداد ماه اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، یکی از اهداف شهرک‌های علمی و تحقیقات در کشورهای مختلف تبدیل ایده به ثروت است. تلاش اکثر شهرک‌های فناوری، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوپا است تا بتوانند با ایده‌های فناورانه خود را به یک محصول تبدیل کنند. در این راستا شهرک‌های علمی و تحقیقاتی با اجرای برنامه‌هایی بستر مناسب را برای عملی شدن ایده‌های افراد و شرکت‌ها ایجاد می‌کنند. شهرک علمی و تحقیقات اصفهان نیز مانند سایر شهرک‌های علمی جهان برای اجرای ایده‌های فناور محور افراد و شرکت‌های دانش بنیان اقدام به اجرای برنامه‌هایی کرده است. یکی از این برنامه‌ها، برنامه «رستار» است.

محمد پیرحاجی، مسئول اجرایی برنامه رستار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از شعارهای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تبدیل ایده به ثروت است و شهرک در این راستا فعالیت می‌کند، اظهار کرد: از فارغ التحصیلان دانشگاه که ایده‌های فناورانه دارند، دعوت به همکاری می‌شود تا پس از تبدیل شدن به شرکت‌های دانش بنیان، ایده‌های خود را عملی کنند و به تدریج شهرک شرکت‌ها را وارد مراحل رشد مقدماتی کرده و آنها را به پارک‌های علم و فناوری تبدیل کنند.

وی تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان یا افرادی که استاد راهنمای اول آنان متعلق به یکی از این دانشگاه‌ها باشد و پروپزال پایان نامه آنها به تصویب رسیده باشد و طرح‌شان دارای ایده فناورانه و بازار گرایانه باشد، می‌توانند همزمان با پیشبرد پایان نامه خود در دانشگاه این ایده‌ها را تحت حمایت مالی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به محصول تبدیل کرده یا در قالب یک محصول به بازار ارائه کنند.

مسئول اجرای برنامه رستار هدف از این برنامۀ حمایتی را کمک به تبدیل ایده‌های اولیه متقاضیان به ایده‌های اثبات شده و تبدیل آن به نمونه محصول یا خدمت قابل ارائه به بازار اعلام کرد و ادامه داد: بنابراین برنامه رستار با هدف پیاده سازی پایان نامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که ایده‌های بازار گرا دارند و پروپزال آنان به تصویب دانشگاه‌ها رسیده، ایجاد شده است.

پیرحاجی خاطر نشان کرد: اولین فراخوان برنامه رستار در حال اجرا است و به دلیل محدودیت‌های موجود در حال حاضر تنها دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان در این فراخوان با شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان همکاری می‌کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه اعلام برنامه رستار در سایت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از روز گذشته انجام شده است و دانشجویان برای ثبت نام باید کاربرگ‌هایی را امضا کرده و این کاربرگ‌ها به تأیید دانشگاه‌ها برسد و نیز پروسه تصویب پروپزال‌ها نیز زمان بر است، تاکنون ثبت نام انجام نشده، اما دانشجویان تا ۱۰ خرداد سال جاری می‌توانند ثبت نام کنند.

مسئول اجرای برنامه رستار در ارتباط با تعداد پایان نامه‌هایی که می‌تواند در این برنامه ثبت نام شود، تصریح کرد: سقف ارسال پایان نامه‌ها تا ۱۰۰ عدد است و هر زمان این سقف پر شود، حتی اگر هنوز مهلت برای ثبت نام وجود داشته باشد، ثبت نام تمام می‌شود.

پیر حاجی پیرامون فراخوان‌های دیگر برنامه رستار، اظهار کرد: فراخوان دوم این برنامه از تاریخ ۶ تا ۱۹ مهرماه و فراخوان سوم از تاریخ ۱۲ تا ۲۵ بهمن ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد.

وی افزود: حمایت‌های برنامه رستار، شامل «اعتبار تحلیل بازار و توانمندسازی» و «اعتبار تحقیق و توسعه» بوده و مبلغ «اعتبار تحلیل بازار و توانمندسازی» ۲۰ میلیون ریال است.

همچنین «اعتبار تحقیق و توسعه» برای مقطع کارشناسی ارشد ۴۰ میلیون ریال و برای مقطع دکترا ۶۰ میلیون ریال است. این اعتبار پس از ارزیابی میان‌دوره و بر مبنای نتایج کسب شده و تأیید شورای پذیرش پارسا، تا سقف ۳۰ میلیون برای مقطع کارشناسی ارشد و ۴۰ میلیون ریال برای مقطع دکترا قابل افزایش است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *