خرید 77 قلم کالای وارداتی از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در سال 96رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: برای بازارسازی و توسعه محصولات تولیدکنندگان داخلی با هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت هماهنگ شده‌ایم و در این راستا طی سال گذشته حدود 77 قلم کالای وارداتی هیات امنای ارزی از شرکت‌های دانش‌بنیان خریداری شده است.

دکتر وطن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص گلایه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی از واردات برخی تجهیزات به کشور با بیان اینکه این یک چالش بین واردکنندگان و تولیدکنندگان است که همواره ادامه داشته است، گفت: در این رابطه تولیدکنندگان داخلی باید با فضای بازاریابی و مطالعات بازار آشنا باشند که متاسفانه خیلی از شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه ضعف دارند.

وی ادامه داد: البته برای بازارسازی و توسعه محصولات تولیدکنندگان داخلی با هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت هماهنگ شده‌ایم و در سال گذشته حدود 77 قلم کالای وارداتی هیات امنای ارزی از شرکت‌های دانش‌بنیان خریداری شده است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اظهار کرد: برنامه آتی ما این است که محصولاتی را که در حال حاضر صادر می‌شوند، در لیست انحصاری خرید برای وزارت بهداشت بگذاریم و در این راستا تلاش خود را خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای حفظ کیفیت طبیعی است که نمی‌توان جلوی واردات را به طور کامل گرفت و باید همواره یک نوع رقابت بین تولیدکننده و واردکننده وجود داشته باشد و تولیدکنندگان داخلی باید بتوانند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند و به بازارهای جهانی نیز فکر کنند.

وطن‌پور افزود: در همین راستا جلسات متعددی را با هیات امنا و واردکنندگان برخی کالاها داشته‌ایم تا بتوانیم آن‌ها را متقاعد کنیم که نسبت به واردات محصولات خود تا حدودی تعدیل انجام دهند و با اداره کل تجهیزات نیز در خصوص تعرفه‌گذاری همکاری‌هایی داشته‌ایم؛ اما به طور کلی این مساله، کار پرچالشی است.

وی در خصوص نوسانات اخیر ارز در کشور، اظهار کرد: از آنجایی که برخی محصولات به طور کامل از خارج کشور وارد می‌شوند، طبیعی است نوسانات ارز تاثیری بر این حوزه خواهد داشت، اما در خصوص محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند و تنها برخی از اجزای آن‌ها از خارج تهیه می‌شود، تاثیرگذاری کمتری وجود دارد؛ البته عرصه فناوری در این حوزه می‌تواند به دولت کمک زیادی کند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد: در حوزه دانش‌بنیان مشکلی برای تبادلات علمی بین‌المللی نداریم و تنها ممکن است در برخی حوزه‌های پژوهشی برای رفت و آمدهای علمی مشکلاتی وجود داشته باشد، اما در حوزه فناوری دیگر کشورها نیز به رفت‌وآمدهای ما نیاز دارند و به همین جهت به دنبال نخبگان ما و دانش داخلی ما هستند، بنابراین در حوزه فناوری و درخصوص تبادل اطلاعات و تعاملات فی ما بین مشکل خاصی وجود ندارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *