دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند در حل مشکلات نهادهای اجرایی مشارکت کنندوزیر علوم گفت: با توجه به پتانسیل موجود در کشور ما توانایی علمی برای حل تقریبا همه مسائل مطرح شده را داریم. بر همین اساس به وزارتخانه‌ها و نهادهای اجرایی اعلام کردیم که دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند در حل مسائل و مشکلات پیش روی این نهادها مشارکت کنند.

به گزارش ایسنا، وزیر علوم در حاشیه همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در جمع خبرنگاران در خصوص ارسال نامه‌ای به دانشگاه‌ها برای حمایت از تولید داخل، افزود: در شرایط حاضر نامه‌ای به دانشگاه‌ها داده شده و از آن‌ها خواستیم که در بحث‌های برنامه‌ریزی خود به این مقوله توجه کنند.

وی با بیان اینکه با همه وزارتخانه‌ها و نهادهایی که فعالیت اجرایی در کشور دارند، مکاتبه کردیم، اظهارکرد: ما اعلام آمادگی کردیم که دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند به حل مسائل و مشکلات پیش روی این نهادها مشارکت کنند، البته ما در حال حاضر پروژه‌های تحقیقاتی و فناوری متعددی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف تعریف کردیم و اکنون این پروژه‌ها وسعت بیشتری پیدا کرده‌اند.

وزیر علوم با اشاره به توانمندی‌های دانشگاه‌ها در حل بسیاری از مسائل کشور، یادآور شد: ما منتظر بازخورد دعوت‌ها و استقبال مسئولان اجرایی و وزارتخانه‌ها برای همکاری هستیم تا بتوانیم از این طریق بستری را فراهم کنیم تا محققان و اساتید راه‌حل‌های خود را ارائه دهند.

غلامی با بیان اینکه راه حل‌های ارائه شده با حمایت مجموعه‌های درخواست کننده و سفارش دهنده مورد بررسی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل موجود در کشور ما توانایی علمی برای حل تقریبا همه مسائل مطرح شده را داریم.

تمرکز وزارت علوم بر مدیریت سبز

غلامی با تاکید بر اینکه حدود 10 سال است که دانشگاه‌ها بر روی برنامه‌های مدیریت سبز تمرکز جدی دارند، ادامه داد: علاوه بر آن بودجه‌های سالیانه نیز برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن وزارت علوم یک نظارت متمرکز دارد که معمولا تجربیات میان دانشگاه‌ها را به دانشگاه‌های مختلف منتقل می‌کند. علاوه بر آن عملکردهای دانشگاه‌ها در طی چند سال اخیر نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است و بسیاری از این برنامه‌ها قابل توجه است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه مسیر طولانی در این حوزه در پیش رو داریم، افزود: در حال حاضر در کشور مقدار زیادی خرج می‌شود و پرهزینه هستیم،‌ ولی باید فرهنگ مدیریت سبز در همه اجزای اجرایی بویژه در بدنه دولت و به طور ویژه در دانشگاه‌ها نهادینه شود تا بتوانیم از این طریق بهره‌وری با کمترین هزینه ارتقا دهیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *