دانشگاه باید پژوهشی انجام دهد که برای مردم ثروت ایجاد کندمعاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید پژوهش‌ها به مرحله اجرایی برسد، گفت: دانشگاهی که می‌خواهد با تفکری نوین خود را شکل دهد، باید به ذی‌نفعان خود که مردم و دانشجویان هستند، پاسخگو باشد.

به گزارش ایسنا، مسعود برومند در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری که در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در کشور وجود دارد و بودجه یکی از آنها است، اظهار کرد: بودجه پژوهشی کشور حدود 13 هزار میلیارد تومان است که 25 درصد آن در اختیار معاونت پژوهشی قرار دارد، باقیمانده این مبلغ به عنوان بودجه پژوهشی در دستگاه‌های دیگر وجود دارد. 

وی با بیان اینکه بودجه جزو مشکلات نخست این معاونت نیست، تصریح کرد: مشکل در سیستم است؛ چون مشکلاتی در طرز تفکر داریم، سیستم با مشکل رو به رو می‌شود. 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید پژوهش‌ها به مرحله اجرایی برسد، گفت: دانشگاهی که می‌خواهد با تفکری نوین، خود را شکل دهد، باید به ذی‌نفعان خود که مردم و دانشجویان هستند، پاسخگو باشد. 

برومند با اشاره به اینکه باید در سیستم‌های خود انعطاف پذیری را ایجاد کنیم، اظهار کرد: در نوآوری به شدت نیازمند توجه به مفهوم کیفیت، منعطف عمل کردن و از کارآیی لازم برخوردار بودن سیستم‌ها هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در موقعیت کنونی نقد به تنهایی فایده‌ای ندارد، تصریح کرد: باید دانشگاهیان به حوزه صنعت ورود کنند و صنعتگران به دانشگاه برگردند، اگر این اتفاق در مازندران بیفتد، بسیاری از مشکلات این استان با استعدادهای فراوان و ثروت خدادادی برطرف می‌شود. 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که مشکل منابع نیست، بلکه نیاز و تقاضای خود را ارائه نمی‌کنیم، افزود: چون گزاره خوب ارائه نمی‌شود، کارهایی را انجام می‌دهیم که پاسخ مناسبی برای آن وجود ندارد. 

برومند با تاکید بر اینکه مقاله جزئی از روند توسعه دانشگاه‌ها است، اما اگر به اپیدمی تبدیل شود و فکر کنیم دانشگاه فقط مقاله است، اشتباه کردیم، گفت: دانشگاه باید پژوهشی انجام دهد که برای مردم ثروت ایجاد کند. 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *