در مسیر مدرن شدن باید به فرهنگ توجه خاصی داشت


یوسف ثبوتی

​چهره ماندگار فیزیک ایران تاکید گفت: به هر میزان که می‌خواهیم مدرن شویم، به همان میزان نیز باید خود را برای ایجاد تغییر در حوزه‌های مختلف به‌ویژه فرهنگی آماده کنیم.

  به گزارش ایسنا، پرفسور یوسف ثبوتی در نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان زنجان که با موضوعیت چالش‌های حوزه اجتماعی و فرهنگی و نقش اصحاب رسانه در ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی استان زنجان برگزار شد، با بیان اینکه اگر به یک قرن گذشته بازگردیم، خواهیم دید که در کشور از حداقل‌ها نیز محروم بودیم، افزود: به جز خدمات آموزشی محدود و انگشت‌شمار کسانی که سواد خواندن و نوشتن داشتند، از خدمات دیگری برخوردار نبودیم.

وی با اشاره به اینکه وقتی تکنولوژی را در دست دیگران دیدیم، به فکر مدرن شدن افتادیم، ادامه داد: به واسطه همین تکنولوژی که از آن بی‌بهره بودیم، مورد استعمار و استثمار قرار گرفته بودیم، بنابراین باید کاری می‌کردیم تا از قافله جهانی عقب نمانیم و امروز بعد از گذشت بیش از نیم قرن، داشته‌های ما افزایش یافته است که اکثر این داشته‌ها را عاریه گرفته‌ایم و مبتکر آن‌ها نبوده‌ایم.

بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان در ادامه با یادآوری اینکه تکنولوژی از نظر فرهنگی در هیچ جای دنیا خنثی نیست، اظهار کرد: به هر میزان که می‌خواهیم مدرن شویم، به همان میزان نیز باید خود را برای ایجاد تغییر در حوزه‌های مختلف به‌ویژه فرهنگی آماده کنیم، این در حالی است که امروز در این حوزه با یک تناقض مواجه هستیم و این تناقض محدود به ما نبوده و شامل کشورهای همسایه نیز می‌شود، به همین خاطر معتقدیم تکنولوژی فرآیند خنثی نداشته و بر روی فرهنگ جوامع تاثیر می‌گذارد.

 پرفسور ثبوتی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز نباید راه درست زندگی کردن را در گذشته‌ها جست‌وجو کنیم؛ چرا که هیچ چیز برای عرضه در این دوره ندارد، افزود: نباید علاج زندگی خود را از الگوهایی که در گذشته داشتیم جست‌وجو کنیم، در مسیری که برای متجدد شدن طی کردیم، همه مردم و هم دولت اشتباهاتی داشت. دولت قول داده بود که از سرحداد مرزی صیانت کند، این در حالی است که در راه تجددگرایی، دولت تصمیم گرفت که همه کارها را خود بر عهده بگیرد و امروز همانی شده است که همه چیز را از دولت می‌خواهیم.

این چهره ماندگار فیزیک ایران با اشاره به اینکه در برهه کنونی با یک گسیختگی فرهنگی از تجدد شدن تا قبل از آن مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: انسان‌های متوسط هستند که در جامعه تاثیر گذاشته و زمینه را برای نوابغ فراهم می‌کنند، به همین خاطر نباید به مردم بی‌اعتماد باشیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *