در پژوهش بیشتر از آنچه کاشته‌ایم برداشت کردیم/دانشگاهیان دست از خودزنی بردارندقائم مقام معاون تحقیقات وزارت بهداشت در نشست انجمن‌های علمی علوم پزشکی از برنامه معاونت تحقیقات وزارت بهداشت برای حمایت ویژه از انجمن‌های علمی خبر داد و تاکید کرد: در بخش پژوهش با هزینه کم و در واقع بیشتر از آنچه کاشته‌ایم برداشت کرده‌ایم و زمان آن رسیده که دانشگاهیان دست از خودزنی بردارند.  

به گزارش ایسنا، شاهین آخوندزاده با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های انجمن‌های علمی در حوزه تحقیقات است به رشد کمی و کیفی علم و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت و تاکید کرد: در انتها به این نتیجه خواهم رسید که وضع ما از نظر تولیدات علمی خوب است.

وی تشریح کرد: در سال ۱۹۶۸ میلادی تعداد مقالات ISI ما هفت مقاله بود که این عدد در کشور ترکیه پنج بوده است؛ ۱۰ سال بعد تعداد مقالات ISI ما به ۷۰۰ مقاله و تعداد مقالات ISI ترکیه به ۳۰۰ رسید.

قائم مقام معاون تحقیقات وزارت بهداشت در همین زمینه به آمار فوق در سال ۱۹۸۸ میلادی (بعد از جنگ تحمیلی) اشاره کرد و توضیح داد: در آن زمان تعداد مقالات ISI در ایران به ۱۵۶ مقاله و ترکیه به ۸۰۰ مقاله رسید که این به معنی برتری پنج برابری ترکیه نسبت به ایران در سال‌های جنگ تحمیلی است.

آخوندزاده با اشاره به اینکه در سال‌های بعد از جنگ آرزوی ما این بود که جایگاه سوم تولید علم در منطقه یعنی جایگاه کشور مصر را به دست آوریم، جایگاه نخست ایران در منطقه در زمان کنونی را یادآور شد و با اعلام اینکه این رشد طی یک دوره ۲۰ ساله اتفاق افتاده است، افزود: رشد مقالات کشور در سال ۲۰۱۱ اندکی کند شد ولی در پنج سال اخیر به روال عادی بازگشته و اکنون کیفیت مقالات نیز مورد توافق است.

سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی

وی با تاکید بر اینکه ثمرات بذری که امروز در بخش پژوهش می‌کاریم چهار سال بعد دیده می‌شود، رشد علمی چشمگیر کشور در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را ثمره دوره اول دولت روحانی دانست و گفت: در این سال‌ها ایران جایگاه نخست منطقه را هم از نظر تعداد مقالات و هم ارجاعات و استنادات به دست‌ آورده است.

قائم مقام معاون تحقیقات وزارت بهداشت این جایگاه را ماحصل نیروی انسانی و نه پول دانست و توضیح داد: قرار بود با اختصاص دو تا سه درصد تولید ناخالص ملی به پژوهش به افق ۱۴۰۴، به همان جایگاه کنونی برسیم؛ این در حالیست که تا کنون حداکثر نیم درصد از تولید ناخالص داخلی به پژوهش اختصاص یافته است.

آخوندزاده از تمرکز وزارت بهداشت بر نیروی انسانی طی پنج سال اخیر خبر داد و تشریح کرد: این حمایت در لایه‌های مختلف و در قالب حمایت از استادیاران جوان، حمایت از پست داک، اعطای گرنت به نخبگان دارای H-Index بالای ۱۵ و نیز طرح پژوهشی در وزارت بهداشت محقق شده است.

وی درباره مورد آخر توضیح داد: در این طرح دانشجویان ممتاز و نخبه به عنوان دستیار پژوهشی جذب پژوهشگاه‌ها می‌شوند.

قائم مقام معاون تحقیقات وزارت بهداشت با اعلام اینکه وزارت بهداشت با در اختیار داشتن یک هفتم اعضای هیات علمی و درصد ناچیزی از دانشجویان ۳۰ درصد تولید علم را بر عهده دارد شیب تند تولید مقالات برتر در حوزه پژوهش را یادآور شد و اضافه کرد: در ابتدای دولت یازدهم تعداد دانشمندان یک درصد برتر پر استناد جهانی هشت نفر بود در حالیکه این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۵۱ نفر افزایش پیدا کرده است که بیشترین آن در حوزه داروسازی است.

آخوندزاده میانگین افزایش قیمت خدمات دارویی در برهه کنونی را هفت درصد اعلام کرد و گفت: این بخش نسبت به بحران حال حاضر کمترین لطمه را دیده چرا که بر دانشگاهیان تکیه کرده است.

وی در پایان منابع پژوهشی ترکیه را ۱۱ برابر ایران اعلام کرد و با تاکید بر اینکه تحصیل دانشجو بر انجام پژوهش اولویت دارد اظهار کرد: دانشجویی که تحصیل را فدای پژوهش کند اشتباه کرده است.

به گزارش ایسنا، در این نشست همچنین اولین سامانه مصور سلامت ایرانیان معرفی شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *