دعوت از دانشگاه‌ها برای ارسال پایان‌نامه‌های مرتبط با حقوق شهروندیدستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری “جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی” گفت: بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم به تمام دانشگاه‌های کشور نامه زده شد تا پایان‌نامه‌های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه بفرستند.

به گزارش ایسنا، فریدون جعفری در نشست مطبوعاتی اولین “جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی”که امروز (21 مرداد) در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد، با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی، عصاره حقوق ملت بوده و در فصل سوم قانون اساسی به آن پرداخته شده است، خاطرنشان کرد: ساز و کارهای اجرایی در آخر این منشور پیش‌بینی شده و براساس آن برای هر وزارتخانه تکلیفی معین شده است.

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی در نشست مطبوعاتی اولین “جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی”، برگزاری این جشنواره را در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی دانست و تاکید کرد: با مشارکت دانشگاه‌ها به دنبال شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی هستیم تا منابع این حوزه را گردآوری کرده و آن‌ها را در جهت آشنایی بیشتر مردم با حقوق شهروندی و ترویج مطالبه‌گری به کار گیریم.

وی تکلیف ویژه وزارت علوم در این خصوص را آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی و نیز ارائه برنامه‌های اجرایی و عملیاتی برای این موضوع عنوان کرد و ادامه داد: در همین راستا در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی داده شده و به دنبال آن اولین نشست با حضور وزیر علوم در تیرماه برگزار شد.

جعفری با اشاره به اینکه فرآیند شناسایی پایان‌نامه‌ها در حال انجام است از وجود 637 پایان‌نامه و رساله در حوزه حقوق شهروندی خبر داد و تاکید کرد: در چند سال اخیر بخصوص بعد از سال 92 که منشور حقوق شهروندی بیشتر شناخته شده، تدوین پایان‌نامه با این موضوع نیز سیر صعودی داشته است.

وی با بیان اینکه از میان این 637 پایان‌نامه، 606 پایان‌نامه در مقطع ارشد، 22 پایان نامه در مقطع دکتری تخصصی و یک تا دو مورد نیز در مقطع دکترای حرفه‌ای نوشته شده‌اند از شناسایی 2366 پایان‌نامه ارشد و 158 رساله دکتری تخصصی با کلیدواژه “حقوق بشر” خبر داد و خاطرنشان کرد: انتخاب آثار برتر نیاز به تیم تخصصی و داوری دارد.

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی هدف از برگزاری این جشنواره را سعی در شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه‌ها اعلام کرد و افزود: در این موضوع موسسات آموزش عالی غیر دولتی را نیز درگیر کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال گردآوری این منابع، کتابخانه تخصصی در سطح وزارت علوم ایجاد خواهد شد، تلاش برای ایجاد منشور حقوق دانشجویی را یادآور شد و اظهارکرد: هدف ما استفاده از این منابع به عنوان پکیج حقوق شهروندی و در درجه اول رعایت حقوق دانشجویان است.

عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا، 29 آذر سال جاری را سالگرد رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان‌نامه برتر مرتبط با حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت: برای هر سرفصل حقوق شهروندی یک کمیته داوری تشکیل شده و نیز در هر سرفصل یک پایان‌نامه برتر انتخاب خواهد شد.

جعفری با تاکید بر اینکه به سرفصل آموزش و پژوهش در منشور توجه ویژه‌ای شده است، از برنامه وزارت علوم برای تربیت مربیان آموزش حقوق شهروندی خبر داد و گفت: برای این افراد به منظور همکاری با دستگاه‌ها، کارت ویژه صادر خواهد شد.

برگزاری جشنواره‌ای در راستای کمک به ارتقاء حقوق شهروندی

به گزارش ایسنا جواد نوروزی محقق و استاد دانشگاه نیز طی سخنانی کوتاه در این نشست، هدف از برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی را کمک به ارتقاء حقوق شهروندی دانست و گفت: جشنواره پایان‌نامه برتر حقوق شهروندی حلقه واسط میان دانشگاه‌ها و حلقه اجرایی این موضوع در کشور است.

وی تاکید کرد: این جشنواره همچنین در راستای تشویق نخبگان و دانشگاهیان برای ورود به موضوع حقوق شهروندی برگزار شده و نیل به اهداف آن بدون مشارکت آنان امکان‌پذیر نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *