دو معلم فیزیک، قاصد علم ذرات بنیادین در ایرانمرکز تحقیقاتی سرن در سوییس هرساله تعدادی دبیر فیزیک را از سراسر دنیا فرا می‌خواند تا آخرین دستاوردهای علمی در رابطه با ذرات بنیادین را به کمک آنها به دنیا معرفی کنند.

به گزارش ایسنا، مرکز تحقیقاتی سرن، یکی از بزرگترین مراکز پژوهشی جهان است که از سال 1954 در ژنو بنیان‌گذاری شد و در حال حاضر 22 کشور در آن عضو هستند. 

این مرکز هر ساله معلمانی از سراسر دنیا را دعوت می‌کند تا به کمک آنها آخرین دستاوردهای علمی خود را منتشر کند. سال گذشته دبیران فیزیکی از 34 کشور دنیا به این مرکز دعوت شده‌اند که در میان آنها دو معلم فیزیک ایرانی به چشم می‌خورد.

بهاره آزاد- یکی از معلمانی که به این مرکز دعوت شده بود به خبرنگار ایسنا در رابطه با این دوره‌ آموزشی که در مرکز پژوهشی سرن سوییس گذرانده است، اظهار کرد: این دوره‌ها هرساله با هدف آشنایی دبیران سراسردنیا با علم فیزیک ذرات بنیادین برگزار می‌شود. برای حضور در این کلاس‌ها دبیران باید به صورت انلاین ثبت نام کرده و رزومه خود را ارسال کنند. بعد از مصاحبه، یک الی دو دبیر از هرکشور پذیرفته می‌شوند.

وی ادامه داد: این دوره ها طی سه هفته در سه بخش انجام شد، ابتدا تدریس ذرات بنیادی سپس بازدید از قسمت‌های مختلف مرکز سرن و همچنین مناسبات اجتماعی، آشنایی و تقابل دبیران کشورهای مختلف با یکدیگر از بخش‌های این سفر علمی بود.

نماینده ایران در مرکز تحقیقاتی سرن افزود: دانش‌آموزان باید با ذرات فیزیک بنیادی آشنا شوند و توجه بیشتری به این علم  جدید داشته باشند تا برای آینده به این سمت هدایت شوند و به توسعه این علم کمک کنند. درحالی که متاسفانه تنها فیزیک زمان گالیله و نیوتونی در کتاب‌های درسی آمده و تدریس می‌شود.

آزاد گفت: حضور دو دبیر از ایران در این سفر آموزشی نشان داد سطح دبیران ایرانی در رنکینگ جهانی بالا است اما باید روش‌های تدریس به روز رسانی شود تا شاهد پیشرفت چشمگیر علم فیزیک در کشور باشیم. همچنین باید دوره‌ای برای دبیران ایرانی برگزار کنیم که به واسطه آن دانش‌آموزان بیشتری با این علم آشنا شوند. 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *