راه‌اندازی سامانه پیوندزدن اجرای پایان‌نامه‌ها با نیاز دستگاه‌هامعاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به راه‌اندازی سامانه ساتع گفت: در این سامانه که راهی برای پیوند زدن پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به نیازهای پژوهشی دستگاه‌ها است، از یک سو دستگاه‌ها نیازهای خود را بارگذاری می‌کنند و از سوی دیگر دانشجویان پروپوزال‌های خود را در راستای این نیازها تعریف خواهند کرد.

به گزارش ایسنا دکتر مسعود برومند در نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها با اشاره به راه‌اندازی سامانه اجرایی تقاضا و عرضه فناوری و پژوهش (ساتع) افزود: این سامانه در راستای اجرای بند ط تبصره ۹ قانون بودجه کشور پیاده‌سازی شده است و محوریت فعالیت آن، مدیریت پژوهش‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای حل مشکلات جامعه است.

وی ادامه داد: شرکتهایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، اولویت‌های پژوهشی خود را در سامانه ساتع ثبت می‌کنند، ضمن آنکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی با مدیریت استاد راهنما و تایید دانشگاه محل تحصیل، پروپوزال‌های خود را برای انجام تحقیقات مورد نیاز شرکت‌های تولیدی صنعتی ارائه می‌دهند.

وی به طرح سازوکار تامین اعتبار پژوهشی (ستاپ) سامانه ساتع اشاره کرد و افزود: سازوکار اجرایی تامین مالی مشمول چهار حوزه علوم انسانی و هنر، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپروری و علوم پایه می‌شود و فرایند تامین مالی پژوهش‌ها با مشارکت وزارت علوم و دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های غیر دولتی خواهد بود.

به گفته وی، شیوه‌نامه ستاپ تدوین و به زودی ابلاغ خواهد شد. 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به بیان فرایند تصویب اعتبارات پژوهشی این طرح پرداخت و یادآور شد: هم‌اکنون اعضای هیات علمی شخصاً می‌توانند وارد سامانه شده و از میان اولویت‌های اعلام شده، طرح یا طرح‌هایی را برای پژوهش انتخاب کنند و تایید نهایی درخواست‌ها توسط معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در صورت نهایی شدن پروژه‌ها، ۶۰ درصد مبلغ قرارداد به دانشجویان پرداخت می‌شود که در راستای حمایت مالی از دانشجویان و نهادینه کردن فرهنگ پژوهش تقاضامحور در کشور گام مناسبی است.

برومند این سامانه را گامی در جهت پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دانست و اضافه کرد: این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود. سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را بارگذاری کنند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *