رفع مشکلات صنعت با اجرای طرح‌های کاربردی ۲ میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلیرییس دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر حضور دانشگاهیان در صنعت گفت: در حال حاضر بیش از ۲ میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند که با اجرای طرح‌های کاربردی می‌توان مشکلات بخش صنعت را مرتفع کرد.

به گزارش ایسنا دکتر جبارعلی ذاکری در مراسم افتتاح ششمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با تاکید بر ضرورت پژوهش‌های کاربردی در کشور افزود: در حال حاضر ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دانشجو در کشور داریم که نزدیک به ۶۰ درصد بیشتر از مجموع دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور آلمان است. 

وی اضافه کرد: اگر نیمی از آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی باشند؛ یعنی سالانه ۲ میلیون پروژه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در کشور انجام می‌شود.

رییس دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: پروژه‌ها در عمل باید برای حل مشکلات صنایع گام بردارند و ثروت‌آفرینی کنند؛ در حالیکه می‌بینیم بعضی پروژه‌های تحقیقاتی بعد از یک دهه منجر به ثروت نمی‌شوند و مشکلی را حل نمی‌کنند.

ذاکری خاطرنشان کرد: این وضعیت نشان می‌دهد در هدف‌گذاری‌های جبهه‌های تحقیقاتی مشکلاتی وجود دارد و اساتید و محققان ما باید این مشکلات را بررسی و حل کنند.

وی با تاکید بر هم‌افزایی اساتید و محققان و مدیران اجرایی یادآور شد: مساله‌یابی بسیار مهم است و اگر بخواهیم در جهت حل مشکلات کشور گام برداریم، ابتدا باید مشکلات سازمان‌های اجرایی را بشناسیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌های اجرایی توان تعریف مشکلات را ندارند و اگر دانشگاه انتظار دارد صنایع و سازمان‌ها مشکل خود را بیان کنند و دانشگاه راه حل بیابد؛ تصور نادرستی از وضعیت پژوهش و مشکلات صنایع داریم.

ذاکری یادآور شد: کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی باید عرصه‌ای برای هم‌افزایی اساتید، محققان و مدیران اجرایی باشد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *