روش فسفاته‌ کردن با مقاومت بالا برابر خوردگیاثرات فسفاته کاری منیزیم -روی بر زیر لایه فولاد کم کربنی ( st ۱۴) در برابر خوردگی تحت تأثیر عوامل جوی، در پایان‌نامه دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شد.

به گزارش ایسنا، آرش اکبری با بیان اینکه فسفاته‌کاری یکی از روش‌های پوشش‌دهی فلزات و از نوع تبدیلی است، گفت: عمدتا فسفاته کردن راهی برای محافظت فلزات در برابر خوردگی و یا به تاخیر انداختن عمل خوردگی در برابر عوامل جوی است و باعث افزایش خاصیت جذب روانکار فلزات و ایجاد چسبندگی مناسبی بین سطوح فلزات و رنگ می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به جنس زیرلایه از فسفاته‌کاری در صنایع مختلفی استفاده می شود، افزود: یکی از صنایعی که فسفاته‌کاری در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد صنایع خودروسازی است. به طور معمول به دلیل چسبندگی زیاد رنگ و جلوگیری از خوردگی در زیر سطح رنگ شده، فسفاته‌کاری همواره به عنوان زیرپوشش مطرح بوده است.

اکبری با اشاره به اینکه در تحقیق پیش رو از روش شیمیایی برای فسفاته کردن استفاده شده است، اظهار کرد: در این روش جهت ایجاد پوشش‌ها نخست محلولی با ترکیب شیمیایی شامل اسید فسفریک و نمک فلزات برای فسفاته‌کاری در نظر گرفته می‌شود، سپس در pH و دمایی مشخص برای محلول فسفاته‌کاری، نمونه‌ها به مدت زمان معینی غوطه‌ور شده تا پوشش مورد نظر ایجاد شود.

وی اضافه کرد: در این تحقیق پارامترهای pH، زمان غوطه‌وری و دمای محلول فسفاته‌کاری به عنوان متغیر در نظر گرفته شد و با ایجاد پوشش در pH زمان غوطه‌وری و دمای محلول در مقدارهای مختلف و بررسی خواص خوردگی نمونه‌ها، مقدار بهینه هر یک از پارامترهای ذکر شده برای ایجاد این پوشش مشخص شد.

محقق واحد علوم و تحقیقات با اشاره به نتایج تحقیق خود خاطرنشان کرد: از جمله نتایج این پژوهش می‌توان به مقاومت بالای پوشش در برابر خوردگی، پوشش ایجاد شده یکنواخت و ضخامت مناسب لایه پوشش (۲۷ میکرومتر) روی سطح اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، این تحقیق در قالب پایان‌نامه آرش اکبری دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد گرایش خوردگی و حفاظت از مواد، با عنوان «اعمال پوشش فسفات منیزیم-روی به روش شیمیایی بر زیر لایه فولاد کربنی و بررسی مقاومت به خوردگی آن» دفاع شد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *