رونمایی از دو سامانه جدید ایرانداکدو سامانه جدید ایرانداک با حضور معاون وزیر علوم رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، دو سامانه جدید ایرانداک، پایگاه اطلاعات دا (دانش ایران: مشارکت ایرانیان در دانش جهان) و پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه‌های ایرانداک با ۲۱۰ اطلاع امروز (دوشنبه، ۲۴ تیر) با حضور مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و فناوری و سیروس علیدوستی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری ایرانداک، در محل این پژوهشگاه رونمایی شد.

سیروس علیدوستی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری ایران در این مراسم با بیان اینکه ایرانداک پنج خوشه مأموریت بر پایه اساس نامه برنامه راهبردی و اسناد بالادستی دارد این پنج خوشه مأموریتی را پژوهش، آموزش، اشتراک منابع، مدیریت اطلاعات علمی و فناورانه و پشتیانی از سیاست گذاری علمی و فناورانه نام برد و گفت: دو سامانه‌ای که امروز رونمایی می‌شود در دو خوشه مأموریتی ما قرار دارد. پایگاه‌های وب اصطلاح نامه‌های علمی و فنی یکی از زیر ساخت‌های مدیریت علمی و فناورانه است که برای همه سازمان‌ها یا کتابخانه‌ها که به کار اطلاع رسانی و سازماندهی اطلاعات مشغول هستند کاربرد دارد و یک ابزار حیاتی به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه اصطلاح نامه‌ها تنها در چند جا در کشور ایجاد شده و بخش اصطلاحات علمی و فنی از سوی ایرانداک ایجاد شده است، توضیح داد: ایرانداک کار روی نگارش اصطلاح نامه‌ها از سال ۱۳۵۰ با دست نامه “قواعد و قراردادهای ساختن اصطلاح نامه” آغاز کرد و در سال ۱۳۷۵ نخستین اصطلاح نامه خود را با نام ” نظام مبادله اطلاعات علمی فنی (نما) ” به چاپ رساند. همچنین در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶ نیز نگارش اصطلاح نامه دو زبانه فارسی انگلیسی فراگیر در حوزه‌های گوناگون علم و فناوری مانند ریاضی، فیزیک، شیمی علوم زیستی، علوم زمین، کشاورزی و مهندسی با بیش از یکصد هزار واژه انجام شد.

ادامه دارد…

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *