ریزگردها در صدر اولویت‌های پژوهشی/ ضرورت برگزاری ایده‌شو هامعاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان از نیازسنجی در تدوین پایان‌نامه‌ها و تمرکز بخش پژوهش و فناور این دانشگاه بر هشت اولویت اصلی منطقه سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: باید طوری برنامه ریزی کنیم که پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی بدون هدف اتفاق نیفتد.

دکتر درمحمد کردی تمندانی در گفت‌وگویی با ایسنا، با بیان اینکه بودجه و پژوهش و فناوری‌ این دانشگاه بر هشت اولویت اصلی این منطقه متمرکز شده است، این اولویت‌ها را ریزگردها، گیاهان دارویی، معدن، ترانزیت، ترانشیز، حوزه فناوری مرز و دریا برشمرد و تأکید کرد: بحث بر سر آن است که پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها بر اولویت‌های اصلی این منطقه متمرکز شود و پیشنهاداتی را در راستای محرومیت‌زدایی و در قالب طرح کاربردی ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه این برنامه سال گذشته در قالب برنامه راهبردی اعضای هیئت علمی دانشگاه تدوین شده است، ادامه داد:نمی‌خواهیم طرحی در دانشگاه اجرا شود که با مشکلات منطقه عجین نباشد؛ این از سیاست‌های کلانی است که هدفمند شده و بودجه‌های ما هم در قالب گرنت‌های فناوری و گرنت‌های پژوهشی اختصاص می‌یابد.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان در همین زمینه اظهار کرد: باید به این سمت برویم که دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما با پروژه‌های خارج از دانشگاه ارتباط پیدا کنند.

خارج کردن قشر جوان از فضای تئوریک به واسطه برگزاری ایده‌شوها

کردی سپس به موضوع کارآفرینی و اشتغال‌زایی پرداخت و گفت: مرکز نوآوری و فناوری دانشگاه نیز سیاست ترویج و مهارت آموزی را در پیش گرفته و می‌خواهیم در مرحله اول، در خصوص نوع نگاه قشر جوانی که وارد دانشگاه می‌شود، فرهنگ‌سازی انجام دهیم.

وی تشریح کرد: قرار است از طریق برگزاری جلسات متعدد استعدادسنجی بر روی کسانی که هنوز وارد دانشگاه نشده‌ و تیم امید دانشگاه در آینده هستند، سرمایه گذاری کنیم. همچنین در قالب برگزاری ایده‌شو، نوع نگاه جوانان را به سمت این ببریم که در آینده جسارت کارآفرینی را داشته باشند.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان تصریح کرد: چندان دوست نداریم نسل جوانی که وارد دانشگاه می شود، دغدغه ادامه تحصیل داشته باشد؛ به دنبال این هستیم که چطور می‌توانیم مهارت‌هایی را به او آموزش دهیم که یاد بگیرد شرکتی را اداره کند یا در کار گروهی موفق باشد.

کردی یکی از رسالت‌های اصلی این مرکز را ایفای نقش کلیدی در برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی در مقاطع دانش‌آموزی و دانشجویی دانست و گفت: برنامه‌های مدون این دوره‌ها از ابتدا تا انتهای سال اعلام شده و سعی کرده‌ایم نوع نگاه خود را در جامعه دانشگاهی جا بیاندازیم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی حرف دانشگاه عملیاتی می‌شود که بتواند جلوتر از جامعه حرکت کرده و اعتماد عمومی را به خود جلب کند؛ اگر موازی با جامعه حرکت کند و حرفش قابل فهم برای جامعه مدنی نباشد، در پی گرفتن رسالت‌های خود موفق نخواهد بود. بنابراین ما نیز سعی داریم جلوتر از جامعه حرکت کرده و با ادبیات ملموس‌تری، زمینه را برای رشد سایر عرصه‌ها فراهم آوریم.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فلسفه شرکت در ایده‌شوها و دوره‌های مهارت‌افزایی این نیست که همه افراد در آن موفق شوند، تشریح کرد: اگر در هر دوره تنها دو نفر راهشان را پیدا کنند، ما موفق هستیم؛ از همه مهم‌تر اینکه زمانی که شما در یک دوره شرکت می‌کنید، چندین ایده مختلف به ذهن شما خطور می­کند این از آن روست که شما از فضای تئوریک خارج شده و نوعی طوفان فکری در شما ایجاد می‌شود، و این نگاه جدید گزینه‌های مختلفی را پیش روی شما می‌گذرد.

ورود زنان به جریان توسعه از طریق برگزاری کارگروه‌ها

کردی همچنین از ورود این دانشگاه به برنامه‌ریزی در حوزه زنان خبر داد و افزود: به دنبال آن هستیم که زمینه ورود زنان به حوزه‌های مختلف از قبیل فرهنگی، فناوری، صنایع دستی و سلامت را، در قالب کارگروه‌ها، فراهم آوریم اما زمانی در این عرصه موفق خواهیم بود که یک مادر موفق یا یک دانشجوی دختر فعال به جامعه تحویل دهیم.

وی در این خصوص توضیح داد: منظور از موفقیت و فعالیت این است که هم به خواسته‌های این زنان توجه شود و هم شرایطی فراهم شود تا استعدادهای بالقوه آن‌ها به بالفعل تبدیل شود.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان تأکید کرد: تا زمانی که زنان یک جامعه محور توسعه قرار نگیرند، توسعه محقق نشده یا روند اتفاق افتادن آن کند خواهد بود.

تأثیر تحریم‌ها بر حوزه تجهیزات و مواد شیمیایی

کاهش شدت تأثیر از طریق برنامه‌ریزی 

کردی ذیل بحث تأثیر تحریم‌ها بر تخصیص تجهیزات آزمایشگاهی، مواد اولیه تحقیق، فرصت‌های مطالعاتی و مواردی از این قبیل توضیح داد: تحریم‌ها تازه شروع شده‌اند و هنوز اثری متوجه بخش‌های تحقیقاتی و دانشگاهی نشده است. باید در حوزه تجهیزات و مواد شیمیایی به فکر جایگزین‌هایی برای موارد مورد نیاز خود باشیم، چرا که بدون شک تحریم‌ها اثری بر این موارد خواهند گذاشت و شدت این تأثیر از طریق برنامه‌ریزی‌ها، مدیریت و اتخاذ سیاست‌های داخلی به حداقل می‌رسد.

وی ضمن اشاره به اینکه همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه متوقف نشده و فرصت‌های مطالعاتی نیزانجام می‌شود، لزوم تدوین برنامه برای هزینه هدفمند بودجه در راستای رفع مشکلات جامعه را یادآور شد و اضافه کرد: ۱۵ درصد بودجه دانشگاه به حوزه پژوهش و فناوری اختصاص می‌یابد که این باید به صورت هدفمند هزینه شده و اگر هم گره‌ای از گره‌های موجود باز نمی‌کند، راه‌حلی را پیش پای مسئولان و مردم بگذارد.

معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان ذیل بحث حمایت از نخبگان، به برنامه‌های ویژه دانشگاه در قالب آیین‌نامه‌های جذب نخبگان اشاره کرد و گفت: قطعا به دنبال جلوگیری از مهاجرت نخبگان و ایجاد ظرفیت‌هایی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی هستیم، که بیشتر به صورت انگیزشی و تشویقی بوده و حمایت از این افراد را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *