زمان تشییع «یوسف‌ کیانی» اعلام شد«محمد یوسف کیانی» باستان‌شناس پیشکسوت فردا سه‌شنبه ـ ۱۵ خرداد ماه ـ تشییع می‌شود.

فرزان احمدنژاد، کارشناس ارشد باستان‌شناس و از دوستان خانوادگی مرحوم کیانی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: مراسم تشییع مرحوم محمد یوسف کیانی ساعت ۹ صبح فردا، سه‌شنبه ۱۵ خرداد از مقابل موزه ملی ایران تشییع می‌شود.

وی با بیان این‌که خاکسپاری این باستان‌شناس پیشکسوت در شهرستان شهمیرزاد سمنان انجام می‌شود، افزود: مجلس یادبود وی نیز دوشنبه آینده در مسجد نور تهران خواهد بود.

محمد یوسف کیانی شب گذشته، یکشنبه، ۱۳ خرداد به دلیل کهولت سن در منزل شخصی خود و در سن هشتاد سالگی درگذشت.

کیانی در سال ۱۳۴۲ با درجه کارشناسی باستانشناسی وتاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش آموخته شد و یک سال بعد با مدرک کارشناسی تاریخ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. کارشناسی ارشد باستان شناسی را در سال ۱۳۴۴ در همان دانشگاه به پایان رساندند. برای ادامه تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری رشته باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش آموخته شد.

وی پس از پایان دوره کارشناسی در وزارت فرهنگ و هنر وقت از سال ۱۳۴۲تا سال ۱۳۵۷مشغول فعالیت در سمت های کارشناسی امور باستان شناسی (۱۳۴۳)، رئیس موزه هنرهای ایران در سال ۱۳۵۴بود. او در سال ۱۳۵۵رییس موزه ملی ایران را به عهده داشت و علاوه بر فعالیت‌های اجرایی از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۸ مدیر هیات بررسی و تحقیقات باستان شناسی دشت گرگان بود که نتیجه آن هم انتشار مقالات و کتب مختلف بوده است.

او مسؤولیت نمایشگاه های بین المللی هنرهای جهان اسلام لندن سال۱۹۷۳، هنرهای ایران توکیو در سال ۱۹۷۶، هنرهای ایران عهد ساسانی نیویورک در سال ۱۹۷۷ را بر عهده داشته است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *